Összeadódhatnak a nemzetiségre és egyéb nemzetiségre vonatkozó eredmények

Összeadódhatnak a nemzetiségre és egyéb nemzetiségre vonatkozó eredmények

A 2021-es népszámlálás nemzetiségre és egyéb nemzetiségre vonatkozó eredményeit úgy kellene értelmezni, mint a két, egyenrangúnak tekintett nemzetiségi kategória összegét. Az értelmezési javaslatot a kormányhivatal tárcaközi egyeztetésre bocsátotta.

A két nemzetiségi kategória eredményeinek összeadását az értelmezés módjával foglalkozó munkacsoport javaslatára a Nemzeti Kisebbségekért és Etnikai Csoportokért Felelős Bizottság indítványozta.

A javasolt interpretáció alapján az összlakosság 2,9%-a vallja magát roma nemzetiségűnek, összesen 156 164 fő (67 179 fő nemzetiségként, 88 985 fő pedig egyéb nemzetiségként jelölte meg a romát).

A két nemzetiségi kategória összeadásának módszertana szerint a ruszinok száma meghaladja a csehekét, így a ruszin lehet a harmadik legnépesebb kisebbség Szlovákiában. A népszámlálás keretében 23 746 lakos vallotta magát ilyen nemzetiségűnek, további 39 810 fő második nemzetiségként tüntette fel a ruszint. Összesen tehát ez a kisebbség az összlakosság 1,2 százalékát teszi ki (63 526 fő). Cseh nemzetiségűnek 45 711 személy vallja magát (közülük 16 715 fő jelölte meg második nemzetiségként a csehet). A csehek számaránya 0,8%.

Hírdetés

A vonatkozó jogszabály értelmében a nemzeti kisebbségek tagjainak joguk van a hivatalos ügyintézés során az anyanyelvüket használni azokban a községekben, ahol a számarányuk két egymást követő népszámlálás után eléri legalább a 15 százalékot.

A javaslat célja előkészíteni azt a kormányrendeletet, melynek értelmében aktualizálnák a vonatkozó jogszabály által érintett községek listáját.

A Szlovák Statisztikai Hivatal által közzétett népszámlálási eredmények szerint a nemzetiséget érintő kérdésre 5 153 712 lakos, az egyéb nemzetiséget érintő kérdésre pedig 306 175 személy válaszolt (a megszámlált lakosok 5,6 százaléka).

(TASR)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »