A 19. századi Isztambul tárul fel a szultáni udvarból származó fényképeken

A 19. századi Isztambul tárul fel a szultáni udvarból származó fényképeken

A szultán fotóalbuma – Panorámaképek az 1870-es évek Isztambuljából címmel nyílt időszaki kiállítás múlt pénteken a Gül Baba Kulturális Központ és Kiállítóhelyen – tudatta az MTI-vel a Magyar Nemzeti Levéltár csütörtöki közleményében.

Kiemelik, hogy a tárlat izgalmas kérdésekre keresi a választ, mint például arra, miként festhettek Isztambul utcái és ikonikus épületei a 19. század végén, vagy kik voltak az Abdullah testvérek, és hogyan váltak az oszmán szultáni udvar hivatásos fotográfusaivá mintegy százötven éve.

Az intézmény közleményében hozzáteszi:

A tárlaton történeti térképek, fotók és videók segítségével elevenedik meg a nyüzsgő Isztambul mára elfeledett, 19. század végi élete, amelyet a magyarországi közgyűjteményben lévő páratlan források megőriztek az utókor számára – áll a közleményben.

Hírdetés

A március 31-én, 14 órakor megnyílt kiállítás középpontjában a szultáni udvar első hivatásos fotográfusai, az Abdullah testvérek által készített, többségében isztambuli város- és panorámafotókat megörökítő album áll, a fotók az 1860-as és 70-es években készültek, abban az időben, amikor a birodalomban az úgynevezett Tanzimát-kor átfogó reformfolyamatai révén nagy változások indultak el.

– írja az intézmény közleményében.

A tárlat a Magyar Nemzeti Levéltár, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium együttműködésében valósult meg a levéltár Magánlevéltárak és Gyűjtemények Osztályának őrzésében található történeti fotók és térképek bemutatásával.

A magyar, török és angol nyelvű tárlatot várhatóan 2023. július 31-ig lehet megtekinteni.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »