Március 15-én Dunaszerdahelyen is minden magyar szíve együtt dobbant

Március 15-én Dunaszerdahelyen is minden magyar szíve együtt dobbant

Március 15-e a magyar szabadság szimbóluma. Az ünnep szellemisége pedig azt üzeni, hogy minden helyzetben fogjunk össze, s higgyünk a változás lehetőségében. A Csallóközben zajló megemlékezések és ünnepi rendezvények pedig azt hivatottak bizonyítani, hogy az itt élő magyarság számára még mindig fontos az anyanyelvünk és a kultúránk. 

A dunaszerdahelyi emlékszobor előtt ugyanis nagy volt a tömeg az ünnepi megemlékezés alatt. Sokan zászlókat lengettek a tömegben, és szinte minden jelenlévő kabátján ott volt a trikolór, a piros-fehér-zöld színekben pompázó kokárda. 

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere köszöntötte az önkormányzat tagjait és a vendégeket, valamint az ünneplő tömeget, valamint beszédében rámutatott arra, hogy a felvidéki magyar közösség a háborús időszakban igyekszik segíteni a Kárpátalján élő magyar testvéreket, hiszen most még nagyobb összefogást kell produkálnunk, mint annak előtte.

Még ha hadban is áll egymással Ukrajna és Oroszország, az itt megjelenő közösség jelenléte igazolja, hogy hagyományaink és nemzeti ünnepeink megtartására szükségünk van, mert lelkileg is meg kell erősítenünk magunkat és egymást is.

(…) Sokan nem merik, nem akarják felvállalni nemzetiségüket, hovatartozásukat, pedig nemzetiségünk tesz bennünket egyedivé. És ezért harcoltak ükapánk, dédapáink is. Hajtsunk hát fejet a forradalom hősei és áldozatai előtt” – hangzott a polgármestertől. 

Hírdetés

Az ünnepi szónok Kovács László Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett történész volt, aki szerint az ember dolga, hogy szabad legyen, s ez a dolga a nemzeteknek is.

A múltra való emlékezés erősíti a nemzeti tudatot, fokozza a határokkal egymástól elválasztott nemzet összetartó erejét. (…) Mi itt élni akarunk, s magyarként akarunk élni az idők végeztéig”

– jelentette ki a szónok. 

Az ünnepi beszédek után fellépett a Csallóközi Néptánceggyüttes tagjai, vezetőjükkel, Oláh Attilával. A rendezvényen közreműködött még a Szent István téri közös igazgatású iskola diákjai, Hlinka Igor és Kelemen László szavalatukkal tették színesebbé az ünnepélyt, valamint Kollár Katalin és Kevicky Tünde énekkel. 

Az emlékezés virágait az önkormányzat képviselői, a helyi szervezetek képviselői, a politikai pártok tagjai és a dunaszerdahelyi iskolák pedagógusai helyezték el a szobornál. A rendezvény a Himnusz eléneklésével ért véget.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »