Az Európai Bizottságnak nincs párja mellébeszélésben, és ezt most már adatok is bizonyítják

Az Európai Bizottságnak nincs párja mellébeszélésben – és ezt most már adatok is alátámasztják. Legalábbis erre világít rá a Politico brüsszel hírportál cikke. Christian Rauh a berlini szociális kutatóintézet politológusa 45 ezer (!) sajtóközleményt elemzett ki, és arra a következtetésre jutott, hogy a Bizottság messze bonyolultabban fogalmaz, mint például a tagállamok kormányzatai.

Ez pedig nem csak az újságírók életét nehezíti meg, hanem politikai problémát is jelent. Az érthetetlen közlésen ugyanis mozgásteret hagynak a kettős mércére, a számonkérhetőség elkerülésére, de fegyvert adnak az euroszkeptikusok kezébe is, akik rávilágíthatnak egyes nyilatkozatok sorok közötti ellentmondásaira.

Rauh a technokrata szakzsargon erőltetésében látja a fő problémát, ami miatt “az euroszkeptikus meggyőzően tudják a polgároktól elszakadt brüsszeli elitként ábrázolni” az EU-t.

Hírdetés

Rauh egyébként az elmúlt 35 év angol nyelvű sajtóközleményeit dolgozta fel a megfogalmazás bonyolultságára és a szakzsargonra összpontosítva. Összehasonlításképp a politikatudományi szaklapok írásait és az ír illetve brit kormányzati közleményeket is megnézte. Az eredmény azt mutatja, hogy még a kormányzati közlemények is könnyebben elérték a választókat érthetőbb, emészthetőbb megfogalmazásuk miatt, mint a brüsszeli körmondatok.

Persze, akadt egy réteg, amely még a brüsszeli technokratáknál is körülményesebben fogalmaz: a politológusok. De ez sem kisebbíti Brüsszel “érdemeit” a negatív versenyben, mert például szakzsargon tekintetében az EU alkalmazottai még az akadémikusokon is túltesznek.

Politico.eu


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »