Heger: A Föld meglesz emberek nélkül, de mi nem létezhetünk nélküle

Heger: A Föld meglesz emberek nélkül, de mi nem létezhetünk nélküle

Az egyén, a kormány és az állam felelősségvállalása is szükséges ahhoz, hogy valódi változásokat érjünk el a környezetvédelem terén – tette közzé a közösségi hálón Zuzana Čaputová államfő az április 22-i Föld napja alkalmából. Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő arra emlékeztetett, hogy a Föld meglesz emberek nélkül, de mi nem létezhetünk nélküle.

„A mai világnap arra figyelmeztet bennünket, hogy a tevékenységünkkel mekkora hatással vagyunk a környezetünkre és a bolygónkra. A világjárvány alatt éppen a természet lett a menedékünk, ott keresünk erőt és biztatást a folytatáshoz” – mondta Čaputová, és azt is hozzátette, a járvány alatt az emberekben még jobban tudatosult, hogy mennyire sebezhetőek, és hogy milyen szoros kapcsolat van az ember és a természet között.

A kormányfő kijelentette, az emberiség egyre inkább megérti, mekkora veszélyt jelent a klímaváltozás, és dolgozik azon, hogy minél többet visszaadjon a természetnek abból, amit elvett tőle. „Tízszeresen fogja ezt nekünk meghálálni. Megváltoztatjuk a természethez, a Földhöz való viszonyulásunkat, vállaljuk a felelősséget. Az európai helyreállítási terv is ebből indul ki” – mutatott rá Heger.

A helyreállítási tervre az államfő is kitért, mint mondta, örül, hogy annak részét képezik a zöld beruházások, és a tervezett fejlesztéseknek köszönhetően sikerülhet csökkenteni a károsanyag-kibocsátást és egészségesebb környezetet teremteni.

Hírdetés

„A gazdaság újraélesztése és a mostani válságból való kilábalás során valóban környezetbarát újításokra van szükség, nem szabad, hogy ez a folyamat a természethez való viszonyulásunkban végül csupán a visszatérést jelentse a régi kerékvágásba”

– emlékeztetett az államfő.

Čaputová közlése szerint a pénzösszeg 37 százalékát fordítják környezetvédelmi célokra. „Muszáj ösztönöznünk és megnyernünk a nagy társaságokat az ökológiailag tiszta, környezetkímélő beruházások végrehajtására. Végső soron ez mindannyiunk közös feladata” – szögezte le az államfő.

Čaputová arra is emlékeztetett, hogy Szlovákia is csatlakozott a közös európai uniós tervhez és kötelezte magát, hogy 2050-re eléri a klímasemlegességet, 2030-ig pedig 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ebben fontos szerepe lesz az uniós klímatörvénynek, amely megszabja a kibocsátás csökkentésének mértékét. „De itt nem csupán tagállami vállalásokról van szó. A társadalom minden egyes tagjának csatlakoznia kell hozzá. 10-20 év múlva a következő generációk éppen az alapján fognak értékelni minket, amit most teszünk a bolygónkkal” – zárta az államfő.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »