Az ógyallai magyarok két helyszínen, méltóképpen emlékeztek meg az 1848/49-es eseményekről

Az ógyallai magyarok két helyszínen, méltóképpen emlékeztek meg az 1848/49-es eseményekről

Mivel Ógyallán a helyi magyarság folyamatosan asszimilációja tapasztalható, különösen nagy jelentőséggel bír nemzeti ünnepeink méltó módon való megtartása. A helyi Csemadok tagjai a Feszty Árpád Alapiskolával és Óvodával közös 1848/49-es megemlékezést rendeztek március 13-án, előbb az oktatási intézményben, majd Jókai Mór mellszobránál.

A nyilvános iskolai ünnepségen Bajusz Mónika, a „Feszty“ történelem szakos pedagógusa osztotta meg a pirosbetűs ünnepünkkel kapcsolatos gondolatait a hallgatósággal.

A hajdani történések ismertetése után hangsúlyozta: ne csak annyit jelentsen ez az ünnep, hogy a magyar családok részt vesznek a helyi megemlékezésen, hanem odahaza is érezzék-beszéljék át az ünnep lényegét, s a lelküket is öltöztessék ünneplőbe…

Hírdetés

A beltéri rendezvényen fellépett a Deme László iskolaigazgató által alapított Bellő Együttes is, amelyet ő hegedűs-prímásként, a komáromi Korpás Réka pedig népdalénekesként erősít. A hangulatfokozást szolgálta a témába vágó könyvekből összeállított kis kiállítás, amelyhez a magyar nemzet kívánalmait és a Nemzeti dalt felidéző röplapok is párosultak.

A hagyományosan vasárnapra időzített megemlékezés a szabad ég alatt, a Jókai-mellszobornál folytatódott, ahol újabb ünnepi beszéd már nem hangzott el.

A tisztelet és a hála koszorúit a főszervező Csemadok Ógyallai Alapszervezetének és oktatási intézménynek a vezetőin kívül a helyi Építőipari Szakközépiskola, a Szövetség párt helyi szervezete, a református és a katolikus egyház, valamint az íjászegyesület képviselői helyezték el az egykori lelkes márciusi ifjú, Jókai szobránál. A városvezetés részéről a koszorúzáson Hamran Mária alpolgármester ugyan részt vett, de a csak szlovák képviselőkből álló városi önkormányzat nem koszorúzott. Műsorvezetőként Darázs Szilvia, a kultúrház vezetője közreműködött.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »