Termőföld jogellenes megszerzése gyanújával nyomoztak Hajdú-Bihar megyében

Termőföld jogellenes megszerzése gyanújával nyomoztak Hajdú-Bihar megyében

A Privátkopó bűnügyi portál birtokába került rendőrségi iratok szerint a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya – még tavaly ősszel – nyomozás indított „Mező és erdőgazdasági hasznosítású föld jogellenes megszerzése” bűncselekmény (Btk. 349. §) elkövetése gyanújával.

2022 őszén felmerült annak gyanúja, hogy törvénybe ütköző földvásárlások érintettje lehetett a Tedej Zrt., és így annak egyik tulajdonosa, Bódi Judit is.

A Tedej Zrt. hatalmas földterületek birtokol, a cég tulajdonosai a Bódi család tagjai. Legutóbb a „Földet a gazdáknak” program keretében vásároltak össze nagy területeket, úgy, hogy a hajdúnánási és a hajdúdorogi gazdáknak szinte semmi sem jutott.

A jelenséggel először az úgynevezett „Ángyán-jelentés” foglakozott, megnevezve jó néhány új földtulajdonost, akik egytől egyig a Tedej Zrt. munkavállalói – erre egy olvasó hívta fel a Privátkopó bűnügyi portál figyelmét.

Úgy tudni, a rendőrségi iratokban nyolc olyan munkavállaló neve szerepelt, akik egyáltalán nem voltak abban az anyagi helyzetben, hogy tekintélyes méretű, 2-300 hektár nagyságú földeket vásárolhassanak.

Hírdetés

Az egyik, rendőrség által kihallgatott tanú a vallomásában azt vélelmezte, hogy ezek az emberek a Bódi család megbízottjai, azaz strómanjai lehettek. A nyomozás során megállapítást nyert, hogy a feljelentő által megnevezett személyek tulajdonába került földterületek Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúnánás, Tiszavasvári, Polgár, Kemecse és Nagyhalász települések illetékességi területein helyezkednek el.

Azt tudni lehet, hogy a vételár bizonyos százalékát előre be kell fizetni a licitálónak, ami alkalmanként több tízmillió forint is lehetett. Ezeknek az alkalmazottaknak az életkörülményei egyáltalán nem arra utaltak, hogy rendelkeztek ekkora nagyságrendű, szabadon felhasználható pénzzel – derült ki a rendőrségi iratokból. Arra nem merültek fel információk az eljárás során, hogy a Tedej Zrt. érintett alkalmazottai korábban gazdálkodtak volna. Most hirtelen, egyszerre mégis úgy döntöttek, hogy belevágnak a földművelésbe…

Az így földtulajdonossá vált alkalmazottak aztán szépen cégeket alapítottak a Bódi család valamelyik tagjával és azokba bevitték a gyanús körülmények között megvásárolt földeket.

Az eljárás során azonban megállapítást nyert az is, hogy az így földet vásárló személyek legutolsó földszerzései az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett adatok szerint 2017. május 17. napján történtek meg, amely az elévülés vonatkozásában irányadó időpont. A nyomozás elrendelésére pedig 2022. október 13. napján került sor.

Tekintettel arra, hogy a bűncselekmény büntetési tételének felső határa öt év, így figyelemmel a Btk. 26. § (1) bekezdésére is, elévülés folytán a büntethetőség megszűnt.

Bódi László vezérigazgató reagálása

„Nem látom értelmét, hogy tételesen cáfoljam a tervezett cikkben megjelenő tényállításokat, így csak a következő valótlanságra reagálok: nincs tudomásunk semmilyen rendőrségi eljárásról. Valószínűleg a hangzatos hivatkozás valamilyen feljelentési próbálkozásból származik.”


Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »