Gyanús körülmények között „passzolta el” súlyos köztartozással terhelt cégeit annak a cukrászdának az ügyvezetője, ahova a miniszterelnök és az államtitkár „véletlenül” betért

Gyanús körülmények között „passzolta el” súlyos köztartozással terhelt cégeit annak a cukrászdának az ügyvezetője, ahova a miniszterelnök és az államtitkár „véletlenül” betért

Orbán Viktor büszkén tette ki a Facebook-oldalára azt a videót, amelyből arról értesülhetett a nyilvánosság, hogy a miniszterelnök betért egy pátyi cukrászdába – a neve: Caffe Trevi – és vásárolt néhány süteményt a családjának. A kormányfő társaságában lévő Menczer Tamás államtitkár szükségesnek tartotta megjegyezni, hogy jól ismeri a tulajdonos családját. Arról azonban vélhetően nem rendelkezik információval, hogy az üzletet működtető házaspár egyik tagja – a férj – korábban két, jelentős köztartozással terhelt cégétől is meglehetősen gyanús körülmények között vált meg.

A Caffe Trevi elnevezésű cukrászdát üzemeltető kft-t két ügyvezető irányítja, Mohácsy Tünde és a férje, Mohácsy István. A vállalkozás egyedüli tulajdonosa a feleség, miután párja – egyelőre nem tudni, miért – 2013 tavaszán kiszállt a társaságból, viszont ügyvezetőként továbbra is szerepel a neve a cégjegyzékben.

Az édesipari termékeket forgalmazó üzlet honlapja (caffetrevi.hu) a nyitóoldalon büszkén hirdeti, hogy a cég részesült a „Széchenyi 2020 Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alap” elnevezésű projekt pénzügyi támogatásából. Nyilván nem véletlenül.

Az ügyvezető férj, Mohácsy István korábban – Suhai Péterrel közösen – tulajdonosa és ügyvezetője volt az Eurocon Hungary Kft. elnevezésű gazdasági társaságnak. A cégből egyszerre, ugyanazon a napon, 2007. február 23-án távoztak. Tették ezt úgy, hogy az Eurocon Hungary már nem tett közzé mérleget a 2006-os üzleti évre vonatkozóan, noha erre törvény kötelezi a gazdasági társaságok tulajdonosait. A számviteli törvény 153. paragrafusa kimondja, hogy a beszámolót letétbe kell helyezni és közzé kell tenni (ami teljesül azzal, hogy a céges könyvelő feltölti a dokumentumokat az e-beszámoló portálra). A törvény szerint ettől semelyik társaság semmilyen körülmények között nem térhet el, még az úgynevezett alvó cégek is kötelesek éves beszámolót leadni. De ez a kisebbik probléma.

A nagyobbik az, hogy bő fél évvel azt követően, hogy Mohácsy (és üzlettársa) lelépett a kft. színpadáról, a vállalkozás megjelent az adóhivatal úgynevezett nagy adósok listáján. „A lekérdezett cég szerepel a jelentős összegű adóhiánnyal érintett adózók listáján. Hatályos: 2007.09.30.-2007.12.30.” Köztudott, hogy a „szégyenlistára” történő felkerülést több felszólítás, inkasszókísérlet, végrehajtási eljárás előz meg, amivel hónapok telnek el. Nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy Mohácsy és üzlettársa azért távoztak azonos időpontban a „hajóról”, mert tudták, hogy az hamarosan el fog süllyedni. Ezt a feltételezést erősíti, hogy 2016-ban, amikor még övék volt a cég, már nem adtak le mérleget. Mintha tudták volna, hogy 2 hónap múlva már árkon-bokron túl lesznek.

Hírdetés

Koltai már nem írhatott (volna) alá adásvételi szerződést cége nevében 2007. február 23-án, mivel 2 héttel korábban törölték, mint cégjegyzésre jogosult tisztségviselőt és felszámolóbiztos vette át a helyét

De van itt más is. A társaság új ügyvezetője az a Koltai Csaba Attila lett, akinek neve alatt 6 cég került elsüllyesztésre (5 felszámolással, 1 kényszertörléssel). Ennél is érdekesebb, hogy Mohácsyék „problémás” vállalkozását egy olyan társaság „vásárolta meg” 2007. február 23-án, amely 2007. február 7. naptól felszámolás alatt állt, ebből következően a cég ügyvezetőjének már nem volt jogosultsága arra, hogy aláírja Mohácsyék megroggyant kft.-je „adásvételéről” szóló dokumentumot. Azt csak a felszámoló tehette volna meg. A „vevő” cég neve: Creonnet Kft. Az ügyvezetője (2007. február 7. napig): Koltai Csaba Attila.

Mohácsy István (és üzlettársa) tehát egy olyan szerződéssel passzolta el az Eurocon Hungary Kft.-t, amelynek aláírására a „vevő” képviseletében eljáró személy nem volt jogosult, ezért a megállapodás jogilag semmisnek tekinthető.

A cég ellen nem sokkal később a NAV végrehajtást rendelt el, 2008. március 31. naptól pedig „a lekérdezett cég szerepel(t) az adóhatóságnál nyilvántartott, 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező – nem magánszemély – adózók listáján”. (Megjegyzés: az úgynevezett nagy adósok listáját negyedévente állítja össze és hozza nyilvánosságra a NAV.)

Az Eurocon Hungary Kft. felszámolással – 100 millió forintot meghaladó köztartozással – kimúlt.

A Royalauto.hu Kft.-nek 2010. június 3. napig volt ügyvezetője és tulajdonosa Mohácsy István, valamint „jól bejáratott” társa, Suhai Péter. A jelzett időpontban az történt, hogy a „zseniális” páros egyszerre „értékesítette” üzletrészét Szigetvári Zsoltnak. A férfiról annyit lehetett megtudni a cégnyilvántartás adataiból. hogy 7 cég „eltüntetéséhez” asszisztált – ügyvezető-tulajdonosként – tevékenyen, amelyek közül 5 kényszertörléssel, 2 pedig felszámolással „vérzett el”.

A Royalauto.hu utoljára 2010-ben adott le áfa-bevallást, valamint tett közzé éves beszámolót – akkor, amikor még Mohácsyéké volt a kft. Ebből arra lehet következtetni, hogy az új „tulajdonosnak” nem állt szándékában működtetni a céget. Olyannyira nem, hogy a hatóságok számára elérhetetlenné vált, ezért az illetékes cégbíróság 2013 decemberében – kényszertörléssel – megszűntnek nyilvánította a vállalkozást. A társaság jelentős köztartozást hagyott maga után.

Vélelmezhető, hogy a Royalauto Kft. tagi üzletrészeinek értékesítését tartalmazó, 2010 nyarán íródott adásvételi szerződés – az Eurocon Hungary Kft. eladásáról rendelkező megállapodáshoz hasonlóan – színlelt lehetett, leplezett célt szolgálhatott.

Ugyan nem szorosan gazdasági jellegű téma, de azért érdekes lehet: Mohácsy István és Mohácsy Tünde egyik fia, ifj. Mohácsy István a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselőjeként tevékenykedik Biatorbágyon, évekig volt a helyi Fidelitas elnöke.

Ennyire volt „véletlen” Orbán miniszterelnök és Menczer államtitkár látogatása a Caffe Treviben…

 


Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »