Érik a kormányválság: Egymásnak esett az OĽANO és az SaS, mindkét oldalon súlyos kijelentések hangzottak el

Érik a kormányválság: Egymásnak esett az OĽANO és az SaS, mindkét oldalon súlyos kijelentések hangzottak el

Nem volt meg a szükséges többség a parlamentben ahhoz, hogy Robert Fico vizsgálati fogságba helyezéséről dönthessen a bíróság. A szavazási fiaskó nyilvánvalóan a Sme rodina tartózkodása miatt csúszott el, az SaS mégis inkább az OĽANO-nak esett neki. Érik a kormányválság, a legnagyobb kormányválság súlyos kijelentések hangzottak el, többek között a Pellegriniékkel lepaktáló SaS-ről, és arról, hogy a liberális elkaszálnák a családtámogatási reformot.

A szavazás során az OĽANO frakciójának két tagja tartózkodott, és mivel a Sme rodina sem támogatta Fico kiadatását, ezért a szükséges 76 helyett csak 74 támogató szavaz gyűlt össze. Nem sokkal a fiaskó után Richard Sulík azt írta a Facebookon:

“Ez volt az OĽANO vezetőjének politikai karrierje során elszenvedett legnagyobb bukása. Nem csak kedvend koalíciós partnere, de saját képviselőnője is elárulta. Soha többé nem beszélhetnek korrupció elleni harcról”

Azt, hogy a szavazás gyakorlatilag nem két képviselőn, hanem a Sme rodinán múlott, az SaS nyilvánvalóan tudja, ám Sulíkék már a koalíció megalakulása után gőzerővel dolgoznak az OĽANO minél nagyobb mértékű meggyengítésén – viszonylag sikeresen. A tavalyi kormányválság során is úgy tűnt, meg akarják buktatni saját kormányukat.

Matovič mellett nagy erőkkel támadják a Sme rodinát, amely sok tekintetben valóban kilóg a koalícióból, ám nem kevésbé, mint a saját kormánya belső ellenzékét játszó SaS. A különbség talán annyi, hogy az SaS mintha kevésbé lenne elkötezelett a koalíció fenntartása mellett. Erről tanúskodik az is, hogy az elmúlt hónapokban folyamatosan az SaS koalíciós szereplésének hiábavalóságát kommunikálta. A Sme rodina nélkül azonban nincs koalíciós többség, ami ügyvivő kormányt jelent (ahol Čaputová államfő osztaná a lapokat), vagy előrehozott választásokat.

Ebben a helyzetben jött a Fico kiadásáról szóló jócskán elhúzódó parlamenti vita, majd a szavazás. A fiaskó után igor Matovič pártelnök, és a két tartózkodó kivételével a teljes OĽANO-s frakció sajtótájékoztatót tartott. Bejelentették, hogy kezdeméynezni fogják a tartózkodók kizárását a frakcióból. Igor Matovič arról beszélt, hogy a szavazás nem jelenti a kolaíció végét.

“Nem látom semmi oát, hogy valaki ezzel indokolja (a szavazás eredményét – a szerk.) a koalíciós szétesését”

Hírdetés

fogalmazott, majd a Sme rodina kapcsán kijelentette:

“Egyszerűen nem lehet kormányozni 72-73 képviselővel. (…) Cigániková nemrég kiállt, és azt harsogta, hogy a Sme rodina nem tartozik a koalícióba. De ezt csak olyan mondhatja, aki már megállapodott Pellegrinivel, hogy az előrehozott választások után együtt fognak kormányozni”

mondta, majd ekkor lépett be a terembe az SaS-es Jana Bittó Cigániková, aki kikérte magának ezeket a vádakat.

Kiderült azonban az is, hogy a koalíción blül Ficon kívül egyéb feszültségek is bujkálnak. Az SaS ugyanis minden szociális csomagot igyekszik elgáncsolni, és úgy néz ki, hogy nem lesz ez másképp a családtámogatási reformmal sem, amit nemrég a másik három koalíciós párt mutatott be. Matovič ezzel kapcsolatban elmondta:

“Az SaS jelezte nekünk, hogy a jövő héten szerdán a kormányülésen kijelentik, hogy abban az esetben, ha a családtámogatási javaslatot úgy, ahogy azt a három koalíciós párt bemutatta, akkor kilépnek a koalícióból”

mondta Matovič, aki egyébiránt azt is megemlítette, hogy az OĽANO elleni kritika igazságtalan attól a Richard Sulíktók, aki háromszor is kávézott anno Marián Kočnerrel.

Az SaS ezt követő sajtótájékoztatója Sulík nélkül ment végbe, ott volt azonban Cigániková, aki napszemüvegben a pódium elé állva előbb felolvasta Richard Sulík facebook-bejegyzését, majd arról értekezett, hogy a kormányzást ez a koalíció 91 képviselővel kezdte, de ma csak 74 képviselő maradt, aki nem védte meg Ficot. Az egész beszéd lényegi eleme az volt, hogy a kudarcért elsősorban az OĽANO a felelős.

Közben persze a Gender-ügy és az uniós források merítéséhez elengedhetetlen reformok kérdése is komoly kihívásokat támasztanak a koalíciós partnerek elé. A kérdés az, hogy azok a halmozódó feszültségek, amelyeket néhány hétre elfedett az ukrajnai háború kapcsán mutatott látszólagos koalíciós egység, okoznak-e kormányválságot. Megjegyezzük, a Gender-ügynél keményebb dilemmák is vannak jelenleg, például az olajembargó kérdése, amit ha az EU tagállamok elfogadnak, valószínűleg hamarosan gázembargóvá teljesedik ki.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »