Cum Deo Pro Patria et Libertate

Cum Deo Pro Patria et Libertate

A nagyságos fejedelem születésének több évtizedes hagyománnyal bíró megemlékezése az elmúlt két évben elmaradt. A felújított és tavaly átadott Borsi Rákóczi-kastélyban első alkalommal kerülhetett rá sor. A nagyszabású rendezvény főszervezője a Borsi Rákóczi Kastélyközpont volt, társszervezői Borsi Község Önkormányzata, a II.Rákóczi Ferenc Társulás és a Teleki László Alapítvány voltak.

Szervezett keretek között Budapestről, a Keleti pályaudvarról indulva első ízben érkezhettek zarándokok az eseményre. A zarándokvonaton a jó hangulatról a Sarjú Banda fiatal zenészei gondoskodtak, akikkel együtt a mintegy 320 látogató 11:45-kor megérkezett a borsii vasútállomásra. 

A négy órás utat követően a vasútállomástól pár lépésre lévő kultúrház felé irányították a társaságot, aminek tagjai szívesen váltottak pár szót a rendezvényre érkezett hagyományőrző csoportok tagjaival.

A sárospataki kuruc bandérium lovasai mellett is sokan megálltak. Voltak akik épp´ csak egy fotó erejéig, de akadtak, akik meg is simogatták lovaikat és elcsevegtek azok gazdáival. 

A kultúrházban a zarándokokat a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás lelkes kis csapata terített asztallal, ebéddel várta. A sorban állás közben pogácsával kínálták őket, amiket a Szlovákia Református Nőegylet környék-beli alapszervezeteinek szorgos kezei sütöttek. 

A környékről érkezők a kastély közelében gyülekeztek. Sétáltak egyet a kellemes környezetben, voltak, akik elnéztek a közeli erdős részre is, meglesni, hogyan haladnak a füveskert és a tanösvény éppen folyamatban lévő munkálatai. Aki a kastély közvetlen közelében maradt, beszélgethetett a vásárosnaményi honfoglaláskori íjászokkal de akár a Karosi Turul Hagyományőrző Ijász Egyesület tagjaival is.

13:00 órakor a kultúrháztól a kastélyhoz érkezett az ünnepi felvonulás, élén a Debreceni Helyőrségi Katonazenekarral. 

 Amíg a felvonuló sereg a fejedelem szobra előtti részen félkör alakban elfoglalta helyét, a zenekar által játszott dallamok hallatszottak. 

A tömegben elvegyült a mintegy négyszáz gyerek is – a fellépő táncosok és a tiszteletüket leróni jött általános iskolások.  

” Rákóczi élt, Rákóczi él és Rákóczi élni fog! Vivát, vivát, vivát! ” – mondta a darutollas úr, majd vele együtt a jelenlévők is.

A megállapodott, ünneplő tömegben megközelítőleg ezren lehettek jelen. 

A meghívott vendédek között volt többek között Potápi Árpád János, a Magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Dr. Földváry Gábor, a Magyar Miniszterelnökség örökségvédelemért felelős miniszteri biztosa, Galik Gábor, az EEMI közigazgatási államtitkárságának titkárságvezetője, Forró Krisztián, az Összefogás országos elnöke, Varga Tünde Anna, Borsi polgármestere, Veszprémi Zsuzsanna, a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás elnöke.

Ahogy a kulturális program rendezőjétől és egyben a társszervező Teleki László Alapítvány igazgatójától, Diószegi Lászlótól megtudhattam, a műsor idei összeálltásában tudatos választás eredményeként kerültek fókuszba a fiatalok. Kezdő dallamként, tárogatón szólalt meg a Krasznahorka büszke vára. Majd a fejedelem visszaemlékezéseiből hallhattuk születése történetét. 

Hírdetés

Ezt követően a Gyimesfelsőlokról érkezett testvérpár, Antal Viola és Zalán gyimesi népdalokat énekelt. 

A 2016-ban a Fölszállott a Pávában megismert Sarjú Banda verbunkja után ismét a fejedelem visszaemlékezéseiből hangzottak el részletek. 

Kuruc dallamokat követően a Sarjú Banda húzta a talpalávalót a fiatal néptáncosoknak. Előbb csak egy gyermekcsoport ropta a porondon… 

majd táncba hívták a következőt is…

és az egyre gyorsuló moldvai-gyimesi dallamokra beállt még két csoport…

..míg végül a Keleti Erő Néptáncszövetséget alkotó nagyidai Kis Ilosvai, a rozsnyói Kincskereső, az imregi Bazsarózsák, az abaújszinai Rozmaringsarj valamint a sátoraljaújhelyi Zubogó és a sárospataki Pacóka gyermek táncosai együtt ropták a táncot. 

A táncot követően velük együtt a borsi, bodrogszerdahelyi, a bolyi, a királyhelmeci, a nagyszelmenci és a vajáni általános iskolások tiszteletük jeléül fejet hajtottak a fejedelem mellszobra előtt, majd elhelyezték annak talapzatán kis zászlóikat, trikolórjaikat. 

Az ünnepi beszédet Potápi Árpád János, a Magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára mondta. Megköszönve a fiatalok nívós műsorát, külön gratulált annak egyik szerkesztőjének és egyben rendezőjének, a történész-koreográfus Diószegi Lászlónak a közelmúltban elnyert Kossuth-díjához.

„Cum Deo Pro Patria et Libertate – Istennel a hazáért és a szabadságért! A kuruc fejedelem zászlaján álló örökérvényű gondolatai több, mint 300 év múltán is aktuálisak.  Talán száz vagy kétszáz évenként születnek olyan hazafiak, akik meg tudják szólítani és maguk mögé tudják állítani a nemzet egészét.” Ilyen volt II. Rákóczi Ferenc is, az államtitkár úr kedvenc történelmi alakja, akinek értő, érző gondolatai már gyerekkorában megszólították és akinek alakját akkor értette meg igazán, amikor életében először Rodostóra, a fejedelem száműzetésének helyszínére látogatott. „Erkölcsi tartása, az ügyéért, a magyar nemzet szabadságért mindent feláldozó odaadása példa ma is mindannyiunk számára” – fogalmazott.

A fejedelem jelmondata „ma is példaként szolgálhat számunkra, amikor nap mint nap döntéseket kell hoznunk arról, mi is a helyes, az időnket szolgáló út. Az, hogy születésnapján rá emlékezünk, azt mutatja, hogy sosem a megfutamodókra, hanem mindig a bátor kiállást választókra emlékezünk….Ma is hálával tartozunk neki, hogy elődei hagyatéka őt a hazafiságra kötelezte. A szabadság ügyéért való elszántsága nem ismert akadályt, kockára tette mindenét, személyes vagyonát, arisztokrata életét. Rákóczi ébresztette rá nemzetünket arra, hogy szabadságunkat magunknak kell kiharcolnunk” – hallhattuk az államtitkártól.

Azon fáradozunk, hogy hazánk szabadságának visszaszerzésével nem csak a nemzetnek, de az egyetemes Európának és a keresztény ügynek is szolgálhasson.  A nagyságos fejedelem ezen gondolatai, az államtitkár szerint „mintha 2022-ben fogalmazódtak volna meg. ”

Az ünnepi felszólalást követően II.Rákóczi Ferenc mellszobra körül elhelyezték koszorúikat a meghívott vendégek illetve a Kárpát-medence különböző részeiből érkezett szervezetek, hagyományőrző csoportokat képviselő személyek.

A megemlékezés ünnepi részét követően a zarándokok ütemezett sorrendben, több kisebb csoportba osztva megtekintették a fejedelem szülőházában állandó jelleggel berendezett Rákóczi három születése c. kiállítást. Továbbá az érdeklődők Wittinger Zoltán, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nkft. építésze és egyben a kastély felújítási munkálatainak vezető tervezője kíséretében építészettörténeti táltavezetésen is részt vehettek. 

A fejedelem megkoszorúzott mellszobra előtt nehéz volt találni egy szabad pillanatot, egymást váltották előtte a zarándokok és a látogatók. Mindenki szeretett volna emlékbe egy fotót. 

A fotózás után a messziről jött vendégek a délutáni angol teaidő közeledtével elindultak a vasútállomás felé, hogy bevárják zarándokvonatukat.

A jól sikerült rendezvény záróakkordjaként Diószegi László kikísérte a zarándokokat a Budapest felé tartó különleges ünnepi járathoz, ami 17:00 órakor kigördült Borsiból. 

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »