10-ből 7 fideszes nem tartja elfogadhatónak kormánykritikus emberek megfigyelését

A magyar lakosság döntő hányada, 74 százaléka hallott arról, egy izraeli kémprogram segítségével kormánykritikus újságírókat, közéleti szereplőket és üzletembereket figyeltek meg hazánkban is – derült ki a Publicus Intézet július végi, Népszava számára készített felméréséből.

Azonban a kormánypárti szavazók körében így is bőven vannak olyanok, akiknek aligha mond a témában bármit az, hogy Pegasus. A Fidesz–KDNP támogatóinak 68 százaléka értesült a lehallgatási botrányról. Az ellenzéki szavazóbázishoz már nagyobb arányban jutott el az ügy híre: A DK-sok esetében ez 94 százalékos, míg a jobbikosoknál 76 százalékos arányt jelent.

A korosztályokat vizsgálva a kutatás adatai azt igazolták, hogy a 18–29 éves korosztály alig 59 százaléka tudja, mi az a Pegasus, viszont az időseknél kiugró, 90 százalékos ez az arány.

Érdekesség, hogy a magyar társadalom csaknem fele – pártállástól függetlenül – biztos abban, hogy hazánkban politikai okokból figyelnek meg kormánykritikus embereket.

Hírdetés

Ha figyelembe vesszük azt is, hányan válaszolták a kérdezőbiztosoknak azt, hogy „csak” elképzelhetőnek tartják, hogy ilyesmire vetemedik a kabinet, akkor már 70 százalék jön ki.

Bár a fideszesek 71 százaléka szerint semmiképp nem elfogadható, hogy kormánykritikus személyeket figyeljenek meg, mégis mindössze 7 százalékuk véli úgy, a miniszterelnöknek le kell mondania, ha kiderül, hogy köze van kormányának a megfigyelési botrányhoz. Azonban

43 százalékuk úgy gondolja, mennie kell annak a miniszternek, aki alá az adatokat gyűjtő szervezet tartozik.

Az ellenzéki választók egyértelműbbnek látják a kabinet felelősségét: A Jobbik táborának 67 százaléka, a DK szavazóinak pedig 96 százaléka vélekedik így.

A megkérdezettek elsöprő többsége, 83 százaléka azt tartaná helyesnek, ha szigorúan szabályoznák a lehallgatás feltételeit, és úgy vélik, jobb lenne, ha az nem egy ember döntésén múlna – mutat rá végül a felmérés.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »