Újra kronológiai sorrendben (is) görgethetjük az Instát

Újra kronológiai sorrendben (is) görgethetjük az Instát

Újra elérhető az Instagramon a posztok kronologikus nézete. Adam Mosseri, az Instagram vezetője tavaly decemberben jelentette be, hogy öt év után újra elérhetővé teszik ezt a lehetőséget, de azt nem mondta meg, hogy mikor. 

Eredetileg képek, később videók kronológiai sorrendben történő megosztásának lehetőségével lépett be a közösségi médiák világába az Instagram 2010. október 6-án. Az alkalmazás csakhamar a közép-európai régióban is népszerűvé vált, a világon pedig a negyedik legnépszerűbb közösségimédia-platform. Világszerte összesen 1,386 milliárdan használják. A legnépszerűbb természetesen az Egyesült Államokban, 180 millió felhasználóval, Indiában (170 millió), Brazíliában (110 millió), a dobogóról leszorult ugyan  Indonézia, de az ottani, 93 millió felhasználó sem eldobanbdó.

És az orosz-ukrán háború fejleményei is fájni fognak a cégnek, Oroszország az ötödik legnagyobb piacuk a maga 61 millió felhasználójával, akik számára most éppen nem érhető el kedvenc közösségi platformjuk, mehetnek a Vkontaktyera, ahol valószínűleg eddig is ott voltak már, illetve a Telegramra, ami még elérhető Oroszországban.

A közösségi portálok néha-néha meglépnek egy-egy kevésbé felhasználóbarát fejlesztést. Gondoljunk csak a Facebook nem olyan régi, Felfedező hírfolyamára, amelynek egyik szerencsés tesztországa között Szlovákia is ott volt. A júzerek – természetesen a Facebookon – morogtak kicsit, de természetesen nem törölték a profiljukat, vagy szánták el magukat más, hasonlóan radikális lépésre tömegével. Tudják ezt a közösségi portálok üzemeltetői is, így bátran kísérleteznek, névlegesen természetesen a felhasználók érdekeit tartva szem előtt. Értelemszerűen számukra nem az ön felhasználói élménye, hanem saját gazdasági céljaik a legfontosabbak, az ingyenes használatért adatainkkal fizetünk.

Hírdetés

2016-ban a felhasználók körében viszonylag komoly felháborodást váltott ki, hogy a – 2012-ben a Facebook által felvásárolt – cég megszüntette az időrendbe szedett hírfolyamot. 2010-16 között a képeket, videókat abban a sorrendben láthattuk, ahogy azt ismerőseink közzétették. Ezen módosítottak úgy, hogy – ahogy a Facebookon is – az elénk kerülő tartalmakat egy algoritmus szabályozza. Az algoritmus pontos működéséről a Facebook soha nem adott ki pontos információkat, de a működés alapján, és iparági információkból bizonyos részletekre jó eséllyel lehet következtetni. Az Instagramnak több, a tartalmak megjelenését szabályozó algoritmusa van, külön a hírfolyamra és a storykra, a felfedezésre és a reels-re, valamint a hirdetések megjelenítésére.

Ebből az algoritmuskényszerből kínál most, öt évnyi irányított „közösségimédia-élmény” után az Instagram. A frissítés Amerikában múlt szerdán vált elérhetővé, és világszerte fokozatosan frissül.

Az első opciót választva érhetjük el, hogy ismerőseink posztjait kronológiai sorrendben lássuk. Ha egy felhasználónak sok az ismerőse, kiválaszthatja közülük az 50 legrelevánsabbat, ők lesznek a kedvencek. Ez a beállítás nem nyilvános – amíg valamilyen adatszivárgásra nem kerül sor –, ha tehát a főnökét nem tette a kedvencek közé, azt ő nem fogja megtudni. Ezzel gyakorlatilag hasonló hatást érhetünk el, mint a Facebookon a követés leállításával az ismeretség megtartása mellett.

Sajnos, ezt a beállítást nem lehet alapértelmezetté tenni, hanem minden belépésnél manuálisan kell elvégeznünk. Ha megfeledkezünk róla, jön az algoritmus vezérelte hírfolyam.

Vannak más rossz hírek is az insta háza tájáról. Az utóbbi időben önök is megfigyelhették, hogy hírfolyamukban egyre több a szemét, a hirdetések mellett sok a kvázi ajánló poszt, mely általunk egyébként nem követett oldalak bejegyzéseit tolja az arcunkba, érdeklődési körünk alapján. Az Instagram szerint ez persze jó dolog, hiszen a felhasználók így több követőre tehetnek szert, szélesebb közönséget elérve. Arra nem tér ki a hivatalos kommunikáció, mit csináljanak azok a felhasználók, akik csak a követett profilok tartalmait szeretnék nézegetni.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »