Elon Musk mint kormányhivatalnok: fejszével ugorhat neki az államapparátusnak Török Máté2024. 11. 13., sze – 15:35
Elon Musk multimilliárdos és Vivek Ramaswamy biotechnológiai vállalkozó fogja vezetni az újonnan létrehozandó „Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot” – közölte Donald Trump, ami a neve ellenére nem kormányzati pozíciót jelent. Ez hatalmas kirúgási hullámot indíthat el az állami szférában.
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium (DOGE: Department of Government Efficiency) vezetésére Donald Trump.
A republikánus politikus szerint a két jelölt közösen dolgozik majd a kormányzati bürokrácia csökkentésén, a túlterjeszkedő törvényi szabályozás egyszerűsítésén, valamint a pazarló kiadások visszavágásán és szövetségi ügynökségek átalakításán.
Trump célként fogalmazta meg az évente 6500 milliárd dollárt kitevő felesleges kormányzati kiadás lefaragását.
A két nagyvállalkozó nem kormányzati pozíciót kapott, a kormányzaton kívülről fog „tanácsot és útmutatást adni” a Fehér Háznak, ami azért fontos, mert különben összeférhetetlenségi problémák merülnének fel a Tesla és a SpaceX tulajdonosánál, akinek le kéne mondania cégeinek irányításáról.
Emellett rájuk nem lesznek érvényesek a szövetségi alkalmazottakra vonatkozó törvényi előírások és etikai korlátozások.
Cunami az állami szférában
Musk munkamódszerét ismerve, ténykedése hatalmas kirúgási hullámot indíthat el az állami szférában.
Trump szerint ez a lépés sokkolni fogja a kormányzati rendszereket. Azt írta, a páros „megnyitja az utat a kormányzatom előtt a kormányzati bürokrácia lebontásához, a felesleges szabályozások leépítéséhez, a pazarló kiadások csökkentéséhez és a szövetségi ügynökségek átszervezéséhez. A minisztérium az egész szövetségi kormányzat teljes pénzügyi és teljesítményellenőrzését fogja elvégezni, és drasztikus reformokra vonatkozó ajánlásokat fog tenni”.
Veszély a demokráciára? Nem, veszély a bürokráciára!
– kommentálta a hírt Musk a tulajdonában lévő X (korábban Twitter) közösségi platformon, hozzátéve:
Ez egyszerre lesz mélységesen tragikus és rendkívül szórakoztató.
Ramaswamy pedig arról írt, hogy „nem lesznek finomak”, amikor a kormányzati kiadások visszavágásáról – és ezzel feltehetően kormányzati alkalmazottak elbocsátásáról – lesz szó.
Trump jelezte, a munkájuk 2026. július 4-ig tart, Amerika számára pedig ajándék lenne egy kisebb és hatékonyabb kormány.
Musk korábban azt mondta: a terv az, hogy 2000 milliárd dollárral vágja meg a 6500 milliárd dolláros amerikai költségvetést, ami a legtöbb szakértő szerint teljesen megvalósíthatatlannak tűnik.
Az X-en a multimillárdos már közölte, hogy a minisztérium intézkedéseit az interneten teszik közzé „a maximális átláthatóság érdekében”, és azt is, hogy összeraknak egy ranglistát arról, szerintük milyen felesleges dolgokra költötte a korábbi kormány az adókat.
Kecskére bízzák a káposztát
A korábban a demokratákra szavazó Elon Musk nemcsak szóban, illetve az X-en folytatott hadviselést Kamala Harris ellen, hanem 130 millió dollárrral támogatta is a republikánus jelölt kampányát.
Nos, úgy tűnik a támogatás megérte, hiszen a Tesla vezérének vagyona az elnökválasztást követő napon, múlt szerdán 26,5 milliárd dollárral nőtt a Bloomberg számításai szerint, így elmondható, minden befektetett dollárja 203-szorosát hozta vissza.
Friss kormányzati megbízása során Musk éppen azokat a kormányügynökségeket zilálná szét, amelyek az ő cégei tevékenységét felügyelik – ami totális összeférhetetlenség –, a racionalizálására ijesztő példaként pedig azt emlegetik, hogy miután 2022-ben megvette a Twittert, komoly káoszt okozva az alkalmazottak 75 százalékát elküldte. Ezzel egyben megszűnt a mikroblog tartalmának szűrése, és a „totális szólásszabadságot” hirdető Musk a bírálói szerint visszaengedte az X-re a gyűlöletbeszédet, s egyben az álhírek melegágyává vált.
November 5-ig, az elnökválasztás napjáig kétmilliárd megtekintést gyűjtöttek össze idén Elon Musk félrevezető vagy hamis állításai az amerikai elnökválasztással kapcsolatban az X-en!
Biztonsági kockázat
A világ leggazdagabb embere az utóbbi napokban sorra bukkan fel Donald Trump és a világ vezetői közti telefonbeszélgetésekben, ezzel is hangsúlyozva, hogy a milliárdos által a választási kampány alatt nyújtott segítség mekkora befolyáshoz juttatta a következő kormányzatban.
A múlt héten Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hívásába is becsatlakozott. Musk már így is hozzáfér szigorúan titkos információkhoz, mert a SpaceX a NASA partnere, a Pentagonnak katonai műholdakat állít pályára, az űrcég által működtetett Starlink pedig létfontosságú telekommunikációs kapcsolatot nyújt Ukrajna számára.
Az pedig külön biztonsági kockázatot jelent, ha igaz a Wall Street Journal állítása, miszerint 2022 vége óta rendszeres kapcsolatban áll Musk Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A milliárdos 2022 októberében még azt mondta a nyilvánosságnak, hogy csak egyszer beszélt Putyinnal, még 2021 áprilisában. Elmondása szerint a beszélgetés az űrkutatásról szólt. A lap orosz, amerikai és európai tisztviselők alapján azt írja, azóta több beszélgetésre is sor került Musk és az orosz elnök, illetve magas rangú orosz tisztviselők között. Az értesülések szerint az egyik ilyen tisztviselő Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal vezetőjének első helyettese volt.
Az elmúlt évben Musk és Oroszország érdekei egyre inkább átfedték egymást. Amellett, hogy Oroszország dezinformációra használja az X-et, és Musk nyíltan ellenzi az Ukrajnának nyújtott segélyeket, ukrán tisztviselők szerint az ország keleti és déli részét megszálló orosz erők elkezdték használni a Starlinket, amivel drónjaik hatótávolságát is növelni tudják.
Musk az amerikai Boris Kollár
Potom 290 milliárd dollárjával a világ leggazdagabb embere olyan villát keres Los Angelesben, ahol mind a 11 gyermekével, valamint három édesanyjukkal együtt élhet. Már ez is jelzi, hogy formabontó cégvezérről beszélünk, ami gyerekei megnevezésében is testet ölt:
példa erre a 3 éves Exa Dark Sideræl, akit „Y”-ként szólítanak, valamint a 2022-ben született Techno Mechanicus, akit „Tau”-nak hívnak.
A leggazdagabb ember nem titkolja, hogy erősen aggódik az Egyesült Államokban csökkenő születési arányszámok miatt. Sőt, egy 2022 júliusában az X-en megosztott bejegyzésében egyenesen azt állította, hogy
a születési ráta összeomlása messze a legnagyobb veszély, amellyel a civilizációnak szembe kell néznie.
Úgy tűnik, egyfajta személyes küldetésének érzi, hogy megelőzze a válságot, azáltal, hogy minél több gyereket vállal.
2002 óta 12 gyereke született, azonban elsőszülött fia, Nevada Alexander Musk hirtelen csecsemőhalál szindrómában (SIDS) mindössze 10 hetes korában meghalt. Egyébként a Dél-afrikai Köztársaságból az USA-ba 1995-ben diákvízummal érkezve Musk soha nem iratkozott be az egyetemre, hanem vállalkozásba kezdett, vagyis munkavállalói vízum híján éppen olyan illegális bevándorló volt, mint akik millióit most Trumpot visszhangozva éppen ő deportálná.
Fura fordulat a fejében
A dél-afrikai apartheidből Amerikába érkező Muskból a kétezres évek elején lett az a világszerte ismert vállalkozó, akinek ma is ismerjük, a politikai preferenciáiról azonban sokáig nem nagyon lehetett tudni semmit.
A milliárdos a kétezres években egyaránt küldött pénzt republikánus és demokrata jelölteknek, de még 2015-ben is hangsúlyozta, hogy nem akar politikával foglalkozni.
Joe Biden 2021-es beiktatása után a milliárdos azonban egyre gyakrabban ment neki a demokratáknak, rendszeresen kritizálta a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedéseket, különösen a lezárásokat, támogatását fejezte ki a kötelező oltás ellen tüntető kanadai kamionosok mellett.
A technológiai gurut jó ideig zseniként ünnepelték, de a Tesla autóipari, a SpaceX űrkutatási, a Starlink távközlési és a Neuralink (az agy-gép kapcsolaton dolgozó neurotechnológiai vállalat) cég tulajdonosa manapság a kisebbségek ellen uszít.
A világa alighanem beszűkült az utóbbi években, egyértelműen jobboldali radikálissá vált.
A világképéhez a neten, jobboldali értelmiségiektől veszi a muníciót. Azon kívül túlérzékeny, vágyik a közfigyelemre, többnyire elsieti a dolgokat és hajlamos a trollkodásra, a világhálón zajló beszólogatásokra. Mivel végtelen pénzügyi hatalmához most politikai hatalom is társult, ezért beláthatatlan, milyen változásokat okozhat még az USA gazdaságpolitikájában.
(hvg, Tlx, ú)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »