A Szentatya november 11-én audiencián fogadta a Szent Péter-bazilika fenntartását végző Fabbrica di San Pietro technikusait és partnereit, akik a digitális technológia és a mesterséges intelligencia vívmányainak felhasználásával új projekteket dolgoznak ki a bazilika kincseinek széles körű bemutatására, amit a hamarosan kezdődő szentév is fókuszba helyez.
Törekedjenek arra, hogy tudatosítsák: a bazilika az imádság helye, ahol megjelenik a hit története, amely a zarándokoknak a művészetről mesél.
A pápa háláját fejezte ki a szakemberek munkájáért, amelyet ő maga is megcsodálhatott a napokban. Ez az imádság háza minden nép számára (vö. Mt 21,13), amelyet ránk bíztak azok, akik előttünk jártak a hitben és az apostoli szolgálatban. Ezért ajándék és feladat egyben, hogy gondozzuk, lelki és anyagi értelemben egyaránt, a legújabb technológiákon keresztül is – kezdte beszédét a Szentatya.
Kreatívan és felelősen kell végeznünk ezt a szolgálatot, figyelve arra, hogy az eszköz ne legyen fontosabb, mint maga a cél. A Szent Péter-bazilikába a világ minden tájáról érkeznek látogatók, és nekünk az a feladatunk, hogy ők otthon érezzék ott magukat, találkozhassanak Istennel és a testvérekkel, hittel vagy a hitet keresve, vagy csak megcsodálni Róma számos művészeti kincsét – hangsúlyozta Ferenc pápa.
Ne feledjük, hogy a bazilika alapja Péter apostol sírja, akit Jézus Urunk az elsőnek tett meg az apostolok között és rábízta a mennyország kulcsait! Ezt tanúsítja sok óriási görög és latin felirat, melyek a hívek tekintetét a magasból a Cathedra Petri oltárhoz kísérik. A jelenlegi projektnek is ez legyen a célja: elkísérni a ma embereit, támogatni útjukat, melyeket tanítványként tesznek Simon Péter nyomán – kérte az audiencia résztvevőitől a pápa.
Ferenc pápa ezzel kapcsolatban három szempont figyelembevételére buzdította a bazilika technikusait és a projektben részt vevő partnereket: az ima meghallgatása, a hit tekintete, a zarándok tapintása – ezek a testi és lelki érzékek segítsék a kezdeményezéseik megvalósítását.
Az ima meghallgatásával kapcsolatban azt kérte, hogy a Fabbrica di San Pietro és munkatársai olyan technológiákat alkalmazzanak, amelyek nemcsak az emberek interaktív részvételét segítik elő, hanem főként azt tudatosítsák bennük, hogy a bazilika egy szent hely, a meditáció tere.
A második szempont a hit tekintete: vagyis azt véste a szívükbe a Szentatya, hogy missziós és ne turisztikai stílusban használják a modern eszközöket. Ne a különleges hatásokat keressék, hanem inkább az Egyház hitét és az általa formált kultúra elbeszélését szolgálják.
Végül pedig a zarándok tapintásával kapcsolatban rávilágított: a századok folyamán a szobrászat, festészet és építészet remekeit a kor legjobb technológiáinak felhasználásával bocsátották Isten népe rendelkezésére. „Elődeitek nagyszerű munkát végeztek! Minden új projekt ugyanennek a lelkipásztori szándéknak a folytatása legyen!” – kérte a szakembereket a pápa. Végül szólt a bazilikában található rejtett „műalkotásokról”: a gyóntatókról. Legyenek mindig irgalmasak, és adjanak áldást mindazoknak, akik kérik – tette hozzá.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »