Hosszú története van a rendőri brutalitásnak Szlovákiában

Hosszú története van a rendőri brutalitásnak Szlovákiában

Hosszú története van a rendőri brutalitásnak Szlovákiában Tokár Géza2024. 11. 13., sze – 13:39

Alaposan felborzolta a kedélyeket, hogy két kassai rendőr halálos sérüléseket okozott egy alkohollopásért őrizetbe vett gyanúsítottnak. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a történteket és gyors felelősségrevonást ígért, de nem először fordul elő, hogy az intézkedő hatóságok a kelleténél sokkal brutálisabban lépnek fel az őrizetbe vettekkel szemben.

A brutális rendőri bánásmód kérdése nem először merül fel a szlovákiai közéletben, Kassa pedig különösképpen érintett. Júniusban szintén egy, a városban történt eset okozott felzúdulást: 

A rendőrök akkor az Óvárosban vettek őrizetbe egy férfit, akit nem csak brutálisan megvertek és fojtogattak, de a vádak szerint meg is aláztak, miután egy gumibottal szexuálisan inzultálták. 

Az ügy kapcsán indított vizsgálatnak még nincs felelőse, de parlamenti vizsgálóbizottság is járt az eset helyszínén, hogy megismerkedjenek az incidens körülményeivel. A városban négy éve szintén történt egy brutális, a rendőrséggel kapcsolatba hozható eset: egy helyi fiatalt egy utcai nézeteltérés után vittek be az őrsre a rendőrök és úgy megverték, hogy az később műtéti beavatkozásra szorult.

A kisebbségek célpontban

Évtizedekre visszanyúló története van a szlovákiai romákkal szemben alkalmazott rendőri brutalitásnak. Valószínűsíthető, hogy az erőszakos beavatkozások száma sokkal magasabb, mint a jegyzőkönyvezett incidenseké, de több esetet azért is részletesen dokumentáltak, mert a sértettek európai fórumokhoz fordultak a jogorvoslatért.

Az egyik legismertebb incidens az 51 éves Karol Sendreihez kötődik, aki 2001-ben Baráttelkén (Magnezitovce) került őrizetbe, miután összeveszett a polgármesterrel és három fia társaságában megfenyegette. 

A rendőrök a férfit Jolsvára vitték, ahol felváltva rúgni és verni kezdték. Később Nagyrőcére szállították és a helyi rendőrőrsön tovább kínozták egy radiátorhoz kötve, legalább tíz órán keresztül – belehalt a sérüléseibe. 

Hét évvel később több rendőrt is elítéltek az eset kapcsán, ketten nyolc és fél éves szabadságvesztést kaptak, egy rendőrt hét, társát pedig négy évre zártak börtönbe, hárman feltételes szabadságvesztéssel úszták meg.

2009 márciusában Kassán hat, 11-17 év közötti roma fiút vettek őrizetbe a rendőrök, akiket azzal gyanúsítottak, hogy kiraboltak egy nyugdíjast – több személyt később el is ítéltek a bűncselekmény kapcsán. 

A fiúkat az egyik városi rendőrőrs folyosóján mezítelenre vetkőztették és mobiltelefonos felvételekret készítettek róluk, miközben rájuk uszították a rendőrkutyákat. 

Az eset kapcsán minden rendőrt járási és megyei szinten is felmentettek, a kínzásról készült mobiltelefonos felvételeket pedig törvénytelenül készült bizonyítéknak könyvelték el. Az ügy jelenleg az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt van.

Hírdetés

Csoportban is erőszakosak

A második Fico-kormány idején, 2013-ban a szepsi razzia okozott felzúdulást. A helyi telepet több, mint hatvan rendőr vizsgálta át három nappal azután, hogy a romák rátámadtak egy járőrre. Bár hivatalosan az eset felelőseit keresték, a telep lakói szerint valójában végigverték a romákat, kilencen is orvosi ellátásra szorultak.

Robert Kaliňák akkori belügyminiszter és Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitány cáfolták, hogy törvénytelenség történt volna, de az eset és egy hasonlóképp végződött, 2015-ös nagymihályi járásbeli razzia kapcsán felmerült, hogy testkamerákat kellene szerelni a rendőrökre a beavatkozásoknál. 

Az ügyben azóta sem történt kézzel fogható előrelépés, most viszont úgy fest, hogy év végére valóban testkamerákkal látják el a rendőröket.

Kapcsolódó cikkünk

Az Ellenőrzési Szolgálati Hivatal (ÚIS) vizsgálja a Kassán őrizetbe vett személy megölésének ügyét, a belügyminisztérium azt elemzi, hogy történhetett ez meg. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leszögezte, ha a rendőr felettese is hibázott, őt is felelősségre vonják. Hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, elképzelhető, hogy december 1-től próbaképpen viselhetik a rendőrök, feltehetően Kelet-Szlovákiában.

A belügyminiszter leszögezte, hogy a belső ellenőrzés villámgyorsan cselekedett. „Az összes ellenőrző mechanizmus megfelelően működött az Országos Rendőr-főkapitányságon és kerületi és a járási rendőrkapitányságon is” – mondta el a kormányülés előtt Šutaj Eštok.

Szerint megfelelőek és kellően szigorúak a rendőrségi pszichológiai tesztek, a felvételinél ezen a rostán hullanak ki a legtöbben. Szerinte azon lehet elgondolkodni, hogy időnként, véletlenszerűen a tesztek megismétlésére küldjék a rendőröket.

Azt is hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, év végén Kelet-Szlovákiában már viselhetnek ilyet a rendőrök.

A belső ellenőrzés emberölés különösen súlyos bűncselekménye miatt indított eljárást egy kassai rendőr ellen, aki november 5-én súlyos sérüléseket okozott egy tetten ért és őrizetbe vett személynek, aki másnap a kórházban belehalt sérüléseibe. A gyanúsítottat 12–15 év szabadságvesztésre ítélheti a bíróság. A Kassán történtekkel csütörtökön várhatóan foglalkozik a parlament védelmi és biztonsági bizottsága is.

A szervezett, szándékosan brutális rendőri beavatkozásokról a focimeccsek magyar látogatói is tudnak beszélni. 

Csehszlovákia felbomlásának végnapjaiban, 1992-ben a szlovák kommandósok előre eltervezett módon, módszeres erőszakkal verték végig a Pozsonyba látogató Fradi-szurkolók táborát, az esetnek nem lett felelőse. Tizenhat évvel később, 2008-ban a történtek megismétlődtek a DAC-Slovan rangadón, Dunaszerdahelyen.

A mérkőzés 17. percében a hazai szurkolók szektorát elözönlötték a rohamrendőrök és gumibotokkal, viperákkal verni kezdték a nézőket. 

A szektorban kitört a pánik, egy 18 éves fiút helikopterrel kellett kórházba szállítani és maradandó halláskárosodást szenvedett. 

A szlovák hatóságok az eset után és azóta sem ismerték el a felelősségüket – Dušan Čaplovič (Smer) kormányfőhelyettes köszönetet mondott a hatóságoknak a mérkőzés zavartalan lebonyolításáért, Stanislav Jankovič országos rendőrfőkapitány pedig kijelentette, hogy a hatóságok csak egy előre megtervezett provokációra reagáltak.

A rendőri brutalitás kérdése a szlovákiai közéletben az elmúlt években egy külföldi eset kapcsán is előtérbe került: 2018-ban Jozef Chovanec vállalkozót őrizetbe vették a Charleroi reptéren, miután összetűzésbe keveredett a reptéri rendőrséggel. A férfi a vizsgálószobában rejtélyes körülmények között elhunyt – mint a két évvel később előkerült felvételek bizonyítják, a rendőrök brutális módon bántak vele az őrizetbe vételnél. Az eset miatt több szlovák diplomata és politikus tiltakozott, uniós szinten is – főleg miután kiderült, hogy a belga hatóságok egy rendőrt sem terveznek felelősségre vonni a történtekért. Szeptemberben a belga bíróság végleg kimondta, hogy senki sem felelős a férfi haláláért, Chovanec családja az európai emberi jogi bíróságnál fellebbezett.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »