Süth Miklós a száj- és körömfájás terjedéséről: az eddig beérkezett minták negatívak, de nem lehet megnyugodni

Süth Miklós a száj- és körömfájás terjedéséről: az eddig beérkezett minták negatívak, de nem lehet megnyugodni

Az Állatorvostudományi Egyetem rektorhelyettese szerint Magyarországnak is nagyon fontos, hogy Szlovákia eredményesen védekezzen, a vírus ugyanis nem ismer államhatárokat.

Magyarországnak is érdeke, hogy Szlovákia megfékezze a ragadós száj- és körömfájás vírusának terjedését – mondta az M1-en Süth Miklós. Az Állatorvostudományi Egyetem rektorhelyettese kiemelte, hogy minél több vírus szabadul ki a szomszédos országban, annál nagyobb a veszélye annak, hogy megfertőződhetnek újabb állatok, és ez szerinte katasztrofális következményekkel járna ebben a régióban.

„Minél több a vírusürítés, annál nagyobb a lehetősége, hogy Magyarországon is megfertőződjenek újabb állományok, mert az állatbetegségek nem ismernek határokat” – fogalmazott a volt országos főállatorvos.

Azt is hangsúlyozta, hogy a védekezés nemcsak a három érintett országnak, Magyarországnak, Szlovákiának és Ausztriának a közös érdeke, hanem az egész Európai Unióé is, mert ha bármelyik tagállamban megjelenik a betegség, az az egész kontinensre negatív hatással lehet. „Minden egyes tagországnak az a feladata, hogy minél gyorsabban helyhez kösse, minél gyorsabban felszámolja a betegséget, hiszen így tudjuk megőrizni a három ország, de a teljes Európai Unió ragadós száj- és körömfájás-mentességét” – mondta Süth Miklós.

Hírdetés

A szakember szerint a magyar hatóság nagyon gyorsan reagált a vírus megjelenésére, ezért korlátozódik egyelőre két telepre a fertőzés.

Az egyetem hallgatói folyamatosan részt vesznek a fogékony állatok felmérésében, legközelebb szerdán tesztelik az állatokat az érintett körzetekben.

„Az onnan származó minták mindegyike negatív volt, azaz szerencsére újabb gyanú sincsen magyar területen.

Nem lehet azonban megnyugodni, mert két-három héten belül újabb telepen jelentkezik betegség, és ráadásul ez egy kontaktgazdaság vagy a közelben lévő gazdaság, akkor az újra elindítja a felszámoláshoz szükséges várakozási időket” – mondta Süth Miklós, az Állatorvostudományi Egyetem rektorhelyettese, és hozzátette, most minden állattartó fegyelmezettségére szükség van ahhoz, hogy távol tartsák az állatállománytól a ragadós száj- és körömfájást.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »