Megszólalt a Nemzetközi Büntetőbíróság azután, hogy Magyarország jelezte a távozását

Hiába jelezte kilépési szándékát, továbbra is együtt kell működnie Magyarországnak a Nemzetközi Büntetőbírósággal, közölte a hágai testület szóvivője csütörtökön. A római statútum szerint egy évvel később lép hatályba Magyarország távozása a szervezetből.

Magyarországnak továbbra is kötelessége együttműködni a Nemzetközi Büntetőbírósággal – nyilatkozta Fad el-Abdullah, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője a BBC-nek. Arról is beszélt, szerinte  Netanjahu látogatása során a bíróság az elfogatóparancs kiadása után a szokásos eljárásait követte. Magyarországnak a kilépési szándék közlését követően írásbeli értesítést kell küldenie az ENSZ főtitkárának a szervezetből való távozásról.

A kilépés egy évvel később lép hatályba a római statútum 127. cikke szerint, amely létrehozta a Nemzetközi Büntetőbíróságot.

Hírdetés

Csütörtök hajnalban érkezett Magyarországra hivatalos látogatás céljából Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki ellen elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával. Orbán Viktor miniszterelnök ezt követően, 2024 novemberében hívta meg izraeli kollégáját Magyarországra, aki utoljára 2017-ben látogatott hazánkba. A magyar kormány egyértelművé tette, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai testület döntését, amelyet abszurdnak és szégyenteljesnek nevezett.

Orbán Viktor: Egy magára valamit adó demokratikus jogállam, mint Magyarország nem lehet tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak

BBC/hirado.hu

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »