Megtartotta első „napi” tájékoztatóját a Belügyminisztérium árvízi témában, Rétvári Bence államtitkár felsorolta a védekezés legfontosabb összetevőit, a vízügy főigazgatója pedig a tetőzések várható időpontjáról szólt. Pilismaróton lehet a legkritikusabb a helyzet.
Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár megtartotta reggel 9-kor az első napi árvízi kormánytájékoztatót.
„Hat, hat és fél méterrel magasabb vízállással kell számolnunk, mint egy hete, ezzel szemben kell megvédeni a magyar emberek életét, biztonságát. Ausztriában már 3, Romániában már 6 halálos áldozata van az árvíznek, de mindenütt óriási pusztítást okoz az árvíz, Ausztriában autópályákat is láthatatlanná tett” – jelentette ki Rétvári Bence, ígérve, megvédik a magyar emberek életét, biztonságát, vagyontárgyait.
Elmondta azt is, minden helyszínen megvan a védekezés vezetője, nem mindenhol a polgármester az, mert nem várható el a most szükséges szakértelem a településvezetőktől. 390 kilométeren zajlik a védekezés.
Jelezte azt is, hogy a gátakon „enyhébb fokozatú” rabok is dolgoznak, Budapesten is dolgoznak a büntetés-végrehajtás alkalmazottai, karöltve a katasztrófavédelem és a belügy küldötteivel.
Több helyszínen utakat is le kellett zárni, illetve rendőrök maguk is töltenek zsákokat, őket a katasztrófavédelem kérte erre.
Van lezárt határátkelő is, ez Vámosszabadi, mivel gáton van, és ott védekezés zajlik.
A honvédek hétfőn három településen szolgáltak, kedden már 1400 fővel lesznek a gátakon, „oda mennek, ahová hívják őket”, a katasztrófavédelemnél összegződnek a kérések, „volt, ahová 3, volt, ahová 24 órán belül tudtak kimenni” – említette Rétvári Bence.
Szerdán Pilismaróton kezdenek a területvédelmi tartalékosok, ott „a szervezettség foka” miatt is szükség van rájuk az államtitkár szerint.
Iskolák: az oktatás zavartalanul folyik az iskolákban, az egészségügy és a polgárőrség is zavartalanul működik, üzemel, dolgozik.
Említést tett arról is, hogy az ország vezetése minden külföldi útját lemondta addig, amíg szükség van rájuk.
Támogatást a védekezéshez utólag lehet kapni, 50 százalékosan előre is lehet anyagi segítséget kapni a vis maior alapból, ennek feltételeiről is részletesen beszélt Rétvári Bence, kérni a településeknek kell. Jellemzően homokra, zsákra, szivattyúra, kitelepítésre, szállásra, étkezésre, tisztasági csomagra, segélyre kérnek pénzt a települések.
„Jobb helyzetben vagyunk, mint 2013-ban, mert akkor a kormány jelentős fejlesztésekről határozott. 150 milliárd forintból fejlesztettünk védvonalakat, rekonstruáltunk műtárgyakat, építettünk záportározókat. A Duna-projekt 120 kilométernyi védvonalat épített, a Mosoni-Duna torkolati vízszintrehabilitációja is megtörtént körülbelül 30-30 milliárd forintból” – mondta még.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság igazgatója a tetőzés várható időpontjáról beszélt, azt mondta, Budapesten szombaton várható tetőzés. Közel 500 vízügyes kollégát és 2 millió homokzsákot csoportosítottak át a védekezéshez, szerinte jó a szervezetek együttműködése, „sikeres védekezést fogunk végrehajtani”.
Góra Zoltán katasztrófavédelmi főigazgató a tájékoztatón elmondta, jelentős tűzoltó-átcsoportosítás történt a védekezés mentén, 24-48 órás szolgálati rendben dolgoznak, 5 vármegyében 24-24 órás váltási rendre tértek át, így nagyobb erőforrás áll rendelkezésre a dunántúli megyékben. Ezt az átállást folytatják majd Budapesten és Nógrádban is, így napi „egy teljes létszám” csak az árvízzel tud foglalkozni.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »