Ötvennel több kút vizének minőségét fogják rendszeresen ellenőrizni a Sajó mentén

Ötvennel több kút vizének minőségét fogják rendszeresen ellenőrizni a Sajó mentén

Ötvennel több kút vizének minőségét fogják rendszeresen ellenőrizni a Sajó mentén, a Rozsnyói járásban. A közegészségügy ígértet kapott a hosszú távú ellenőrzés anyagi hátterének biztosítására – tájékoztatta a TASR-t Jozef Varga, a rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) megbízott vezetője.

„Az RÚVZ célja a rendszeres mintavétel az összes olyan kútból, amely megfelel a kritériumoknak (mélység, a folyótól való távolság, talajszerkezet, tengerszint feletti magasság)” – mondta Varga. A minták alapján a szakértők megállapíthatják, hogy kerül-e és milyen körülmények között szennyezés a Sajóból a kutakba. „A laboratóriumi elemzésekkel tudjuk megállapítani a szennyezés terjedését, és azt, hogy veszélyeztetve van-e az emberek egészsége” – tette hozzá. Ha az értékek túllépik a megengedett határokat, a hivatal azonnal további intézkedéseket léptet életbe.

Az RÚVZ megkérte az érintett települések polgármestereit, hogy jelentsék be az új kutakat és naprakészen szakmai tanácsadást biztosít az önkormányzatoknak.

Hírdetés

A rozsnyói közegészségügyi szakemberek részt vettek a tárcaközi válságstáb e heti ülésén is. A környezetvédelmi minisztérium a talajvizek folyamatos ellenőrzését, valamint a bányából kifolyó víz kiáramlásának megakadályozását javasolja. „Ennek módjáról a jövő héten születik döntés” – tette közzé a tárca.

Szakértői csoport létrehozásáról is döntés született, amely a vízminták alapján elkészíti a bányavíz áramlásáról szóló hidrológiai jelentést. Emellett a Dionýz Štúr Állami Geológiai Intézet és a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat elvégzi az üledékvizsgálatokat és a bányából kifolyó víz összetételének folyamatos elemzését – tette hozzá a minisztérium. A Sajót február közepén festette vörösre az alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről van szó. A laborvizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer volt magasabb a határértéknél, továbbá megemelkedett a mangán-, a szulfát- és az arzéntartalma is. Június közepén katasztrófaelhárítási munkákat végeztek a bányában, hogy alacsonyabb legyen a kifolyó víz ásványianyag-tartalma.

A kormány rendkívüli helyzetet hirdetett a Sajó mentén a Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »