Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Számos lenyűgöző tárgyat lehet megtekinteni a Szépművészeti Múzeum időszakos kiállításán.

Az ókori Mezopotámia örökségét mutatja be a Szépművészeti Múzeum új tárlata, amely október 5-től várja a közönséget. Baán László, a múzeum főigazgatója az október 3-án megtartott sajtóbejáráson elmondta: első alkalommal mutatja be Magyarországon kiállítás az i. e. 1. évezred első felének mezopotámiai művészetét, az izgalmas korszakban két nagy birodalom is felemelkedett.

Hozzátette: a mi európai kulturális örökségünk egyik gyökere is ebbe a térségbe, ebbe az időszakba nyúlik vissza.

Baán László szerint fantasztikus műkincseket sikerült megszerezni számos jelentős európai gyűjteményből, és ennek köszönhetően olyan átfogó kiállítást tudnak bemutatni Budapesten, amelyhez hasonló egy évtizedben egy-kettő, ha születik a világban. Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat, amely 2025. február 2-ig látogatható, több mint 150 kölcsönzött műtárgyon keresztül nyújt betekintést e letűnt kultúra világába.

Hírdetés

A Szépművészeti Múzeum és az MTA-ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoport által közösen szervezett időszaki tárlat magját alkotó tárgyak a 19. században és a 20. század elején mezopotámiai ásatásokon feltárt Assur, Babilón, Dúr-Sarrukin és Kalhu városából származnak. Több műtárgy az ókori Mezopotámia szimbolikus jelentőségű alkotása, amelyek közül néhányat még sosem adtak kölcsön.

A tárlaton látható másfélszáz mű 12 magyar és külföldi gyűjteményből érkezett Budapestre, a berlini Vorderasiatisches Museum, a párizsi Musée du Louvre és a Bibliotheque nationale de France, a bécsi Kunsthistoriches Museum, a National Museum Denmark, a koppenhágai Ny Carlsberg Glypotek és a drezdai Staalichen Kunstsammlungen Dresden is kölcsönzött műveket. A látogatók a kilenc szekcióra bontott kiállításon láthatnak többek között palotadomborműveket, a Babilónban feltárt, lazúrkék Istár-kapu sárkánykígyóját, a felvonulási utat díszítő oroszlánt ábrázoló mázastégla-díszeket. A különféle ásványokból és kőzetekből készült pecséthengerek miniatűr ábrázolásain a mezopotámiai istenvilág elevenedik meg.

A démonvilág emblematikus alakjait megjelenítő kisszobrok és amulettek mellett asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások is láthatók, a tárgyi és képi források mellett a látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat is. A zárórészben Bábel tornya Babilón városhoz kötődő motívuma és története elevenedik meg a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött németalföldi festményeken és 19. századi magyar műveken keresztül.

National Geographic


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »