Lelki megújulás a missziós kereszt fényében

Lelki megújulás a missziós kereszt fényében

Az érsekújvári keresztény közösségek szervezésében érkezett a Szent Kereszt felmagasztalása plébániatemplomba az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szimbóluma, a missziós kereszt, mely egy héten át nyújtott lelki megújulást a felvidéki katolikus hívő közösségeknek.

Török András szervező portálunknak elmondta, hogy a stáb tagjai voltak az IGNIS Polgári Társulás, a Via Mariae társulás, a 7. számú Czuczor Gergely cserkészcsapat, a Széchenyi György Öregcserkészklub, a plébánia egyházközössége Gyurcso Zoltán atya vezetésével. A ferences szerzetes Cyril atya, aki már több évtizede szolgálja az érsekújvári magyarokat, hetente érkezve az anyaországból, szintén segítette a rendezvényt.

Megtudtuk, hogy a világhálón is megszólították a katolikus keresztény híveket és igyekeztek a hírt széles körben meghirdetni, szórólapokat juttattak el a járás falvaiba, templomaiba.

A hét programja minden korosztálynak szólt. Katekézisek, előadások és két kiállítás kísérte a liturgikus szertartásokat, melyek felváltva, magyar és szlovák nyelven szólították meg az érdeklődőket a templomban és a Marianum közösségi házban.

A magyar szentekről Lépes Lóránt atya, a Mária Rádió Mirjam igazgatója tartott előadást, Nagy András atyával az eucharisztiáról beszélgettek. Cyril atya és a fiatalok azt boncolgatták, hogy kit választanak példaképül a szentek és boldogok közül. Az ifjúsági szentmise után a Crux együttes koncertje következett Fényed vezet címmel. A kereszttel érkezett kiállítás, mely a magyar szenteket mutatta be, a templomban kapott helyet, a Marianum közösségi házban felállított kiállítás a ferences vértanúk (1944–1954) emlékezetéről szólt.

Ebből a hitből kell, hogy fakadjon az életünk, hogy mi is eucharisztiává válhassunk, jó ajándékká családunk, embertársaink és a világ számára.”

Hírdetés

A püspök atya szólt a cserkészekhez, akik díszőrséget álltak a keresztnél. „Magam is cserkész vagyok és az elmúlt napokban jöttem haza az országos vezetőképző táborból.

A missziós kereszt Ozsvári Csaba ötvösművész (1963–2009) alkotása, tölgyfából készült, három méter magas, bronz borításokkal díszített és a 2007-es Budapesti Városmisszió alkalmával állították fel először.

Növényi ornamentikája a magyar honfoglalás kori ötvösség motívumait idézi. Díszítőelemei alapján historizáló mű, leveles-indás mintázatában az ősi magyar életfamotívum jelenik meg, a páva szimbólum megjelenítésével pedig ókeresztény stílusjegyeket is visel. De a kereszt nemcsak egy – a történelmi múltunk stílusvilágát magán hordozó – egyedi ötvösmunka, hanem ereklyetartó is.

Középpontjában, ezüst tokban Szent Kereszt-ereklye van elhelyezve, melyet a leveles díszek fordulataiban magyar, illetve magyar vonatkozású szentek ereklyéi vesznek körbe: Szent Adalbert és Becket Szent Tamás, Boldog Salkaházi Sára, Boldog Batthyány-Strattmann László, Szent Gellért, Szent Imre, Szent István, Szent László, Árpád-házi Szent Margit, Árpád-házi Szent Erzsébet, Szent Kassai Vértanúk, Boldog IV. Károly király, Szent Hedvig, Zoborhegyi Szent Zoerard András és Benedek, Tours-i Szent Márton, Boldog Gizella, Boldog Apor Vilmos, Boldog Romzsa Tódor, Boldog Meszlényi Zoltán, Boldog Brenner János, Boldog Drinai Vértanúk, Boldog Gojdics Pál Péter, Boldog Hopkó Bazil, Boldog Scheffler János, Boldog Anton Durcovici, Boldog XI. Ince pápa, Boldog Koleszár Anna, Boldog Vladimir Ghika, Boldog Alojzije Stepinac, Szent Kinga.

A lelki hét augusztus 13-án, pénteken fejeződik be az érsekújvári főtéri templomban, amikor 9 órától alkalom nyílik egyéni hódolatra, csöndes imára, majd 16 órakor ünnepélyesen búcsúzik el a közösség a missziós kereszttől.

(Berényi Kornélia/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »