Közútjainkon fokozódik a vadveszély

Közútjainkon fokozódik a vadveszély

Az őszi időszak beköszöntével veszélyesebbé válik a közlekedés, a napok rövidülnek, az utak csúszósak lehetnek, gyakoriak a reggeli ködök, melyek rontják a látási viszonyokat és mindezek tetejébe megnő az esélye, hogy erdei állatokkal ütközzünk az úton. Az ilyen találkozás veszélye a párzási időszakban a legnagyobb, mely a vadászok szerint szeptember közepétől október közepéig tart.

Az erdei állatok – melyek reggel és este a legaktívabbak és egyben a legóvatlanabbak – ilyenkor nagyobb valószínűséggel tévednek a közutakra. Az UNIQA biztosító statisztikai adatai szerint az erdei vaddal való ütközés következményei a gépjárműkárok 10 százalékát alkotják és a leggyakrabban korán reggel, vagy sötétben fordulnak elő, amikor rosszabbak a látási viszonyok.

Immár nem érvényes, hogy ezek a káresetek főleg fás vidékeken, kevésbé lakott, gyér forgalmú útszakaszokon fordulnak elő. Az állatállomány megszaporodott, élelmet kell szereznie, és sok helyen zavarják a turisták, vagy a házi kedvenceiket szabadon sétáltató kutyatulajdonosok is. Az állatok így gyakran tévednek lakott területekre, az utóbbi időben akár a települések központjába is. A biztosító gyakorlatában előfordult ilyen településen lezajlott, vaddisznóval történt ütközés, ahol a kár kevés híján elérte a 10 ezer eurót.

„Volt olyan esetünk, amikor Közép-Szlovákiában egy elsőosztályú úton medve ugrott egy kamion elé, s az ütközés következtében a kamionon 9 ezer eurós kár keletkezett. De több olyan ügyünk is volt, amikor a gépjármű juhokkal ütközött, s a keletkezett károk elérték 2 ezer eurót“ – közölte a biztosító kárrendezési menedzsere, Jiří Moravec.

Hírdetés

Amennyiben ilyen váratlan és kellemetlen találkozásban van részünk, a szakemberek szerint ne manőverezzünk az állat kikerülése érdekében nagy sebességgel, mert megcsúszhatunk a járművel, aminek következtében fának vagy a szemközt haladó járműnek ütközhetünk, ami még komolyabb következményekkel járhat.

Ha nem sikerült elkerülni az ütközést, azonnal lépjünk kapcsolatba a biztosító asszisztensi szolgálatával, mely segítségünkre siet például a menetképtelen jármű elvontatásában. Ne mulasszuk el értesíteni a rendőrséget, a jegyzőkönyvre ugyanis szüksége lesz a biztosítónak a kárrendezéshez. A gépjárművön vaddal történt ütközés következtében keletkezett kárt a biztosító a baleset-biztosításból rendezi. Amennyiben az ütközéskor más jármű, illetve személy is megsérült, a kárrendezés a balesetet előidéző gépjármű kötelező felelősségbiztosításából történik.

Biztos tanács ugyan nem létezik az ilyen esetek elkerülésére, mégis van néhány szabály, melyet érdemes betartani. Ahol vadveszélyre figyelmeztető tábla van, ott közlekedjünk óvatosan és csökkentsük a menetsebességet. Amennyiben állatot pillantunk meg az úton, próbáljunk fékezni és tartsuk erősen a kormányt. Ne villogtassunk és kapcsoljuk ki a távolsági fényszórót, ezzel ugyanis elvakítjuk az állatot, amitől mozdulatlan marad. Próbáljuk inkább elijeszteni dudálással. Ha az úton őz, szarvas, vagy vaddisznó szaladt át előttünk, mivel ezek az állatok csapatostul vonulnak, számolnunk kell továbbiak felbukkanásával is, ezért ehhez igazítsuk a haladási sebességünket.

(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »