Irán a becsültnél nagyobb mennyiségben állított elő 20 százalékos dúsítottságú uránt

Irán már 120 kilogramm 20 százalékos dúsítottságú uránt állított elő az iráni atomenergia-szervezet igazgatójának közlése szerint. Ez jóval több annál, mint amennyiről a múlt hónapban az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete beszámolt.

Mohammad Eszlámi, az iráni atomenergia-szervezet igazgatója az iráni állami televíziónak adott interjúban a hétvégén azt mondta, hogy a nagyhatalmakkal kötött 2015-ös atomalku értelmében a többi aláíró félnek kellett volna biztosítania Iránnak a 20 százalékos dúsítottságú urániumot, amelyre kutatási reaktorához van szüksége.

"Ezt azonban nem szállították le. Ha mi nem állítottuk volna elő, akkor ez gondot okozott volna számunkra" – mondta.

Szeptemberben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) 84,3 kilogrammra becsülte Irán legfeljebb 20 százalékra dúsított uránkészletét. Három hónappal korábban ez a mennyiség még 62,8 kilogramm volt.

Hírdetés

Tudósok becslése szerint legalább 170 kilogramm 20 százalékos dúsítottságú urán szükséges egy bomba elkészítéséhez.

A Közös Átfogó Cselekvési Terv (JCPOA) néven ismert nukleáris megállapodás gazdasági ösztönzőket ígér Iránnak a nukleáris programjának korlátozásáért cserébe. Célja megakadályozni, hogy Teherán atombombát fejlesszen ki. Irán kitart amellett, hogy programja békés célú.

Az Egyesült Államok 2018-ban, Donald Trump akkori elnök idején egyoldalúan kilépett a megállapodásból, de Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország megpróbálta megőrizni. Joe Biden jelenlegi amerikai elnök közölte, hogy nyitott a paktumhoz való újbóli csatlakozásra. Az erről szóló tárgyalások legutóbbi bécsi fordulója azonban egyértelmű eredmény nélkül ért véget júniusban.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »