Előkészületek: Lavrov Pekingben egyeztet, Putyin cikket írt és interjút adott a kínai hírügynökségnek

Vang Ji kínai külügyminiszter szorosabb együttműködést sürgetett Oroszországgal, amikor csütörtökön Pekingben fogadta Szergej Lavrovot, az orosz külügyi tárca vezetőjét – derült ki a kínai külügyminisztérium közleményéből.

A kínai külügyminiszter az egyeztetés elsődleges céljaként Vlagyimir Putyin orosz, és Hszi Csin-ping kínai elnök pénteki találkozójának előkészítését jelölte meg, kiemelve, hogy a két vezető 2019 óta első alkalommal találkozik személyesen.

A kínai külügyminisztérium közleménye szerint az orosz fél tájékoztatta a kínai felet Oroszország, az Egyesült Államok és a NATO kapcsolatainak legutóbbi fejleményeiről, hangsúlyozva a biztonság oszthatatlanságának alapelvét. A kínai fél ezzel kapcsolatban megértéséről és támogatásáról biztosította az orosz diplomácia vezetőjét. A felek egyeztették álláspontjaikat egyebek mellett olyan regionális kérdésekről, mint Ukrajna, Afganisztán és a Koreai-félsziget ügye.

Vang Ji egy héttel ezelőtt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott telefonos megbeszélése során Oroszország jogos aggályainak orvoslását sürgette Ukrajna ügyében.

Vang méltatta a két ország szoros, mindkét fél számára kedvező együttműködésen alapuló kapcsolatait, és az együttműködés további elmélyítését szorgalmazta, egyebek mellett az energiaiparban, valamint a koronavírus-járvány elleni védekezésben. Kína kész együttdolgozni Oroszországgal a nemzetközi színtéren az igazságosság és méltányosság védelmében a két ország, valamint a világ minden népe érdekében – hangsúlyozta a pekingi külügyminisztérium.

Lavrov a két elnök pénteki találkozóját rendkívüli jelentőségűnek nevezte, mely hozzájárul majd a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, elősegíti egy modern rendszer kiépítését a nemzetközi kapcsolatok számára, és előmozdítja a globális, fenntartható fejlődést. Az orosz külügyminiszter szerint a Kína és Oroszország közötti, magas szintű stratégiai együttműködés és a szoros egyeztetések a két fél közötti konszenzuson alapulnak, mentesek a nemzetközi politikai helyzet befolyásától, és elősegítik a nemzetközi kapcsolatok stabilitását és kiszámíthatóságát.

Lavrov továbbá bizalmát fejezte ki Peking képességeit illetően azzal kapcsolatban, hogy a világjárvány nyújtotta kihívások ellenére sikeresen rendezik meg a téli olimpiai játékokat. A felek a sportok átpolitizálása ellen foglaltak állást. A péntek esti olimpiai megnyitón Putyin is részt vesz, miközben az Egyesült Államokhoz csatlakozva számos ország döntött úgy, hogy nem küld diplomáciai tisztségviselőket az olimpiai játékokra.

Hírdetés

Putyin: Oroszország és Kína fontos stabilizáló szerepet játszik a nemzetközi ügyekben

Vlagyimir Putyin orosz elnök egy csütörtökön, a Hszinhua kínai állami hírügynökség által közzétett, általa jegyzett cikkben úgy vélekedett, hogy Oroszország és Kína fontos stabilizáló szerepet játszik a globális ügyekben.

Az orosz elnök pénteken Pekingbe utazik, hogy részt vegyen a téli olimpiai játékok megnyitóján. Putyin a megnyitó előtt – 2019 óta először – folytat majd személyes megbeszélést Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A koronavírus-járvány miatt ugyanis 2019 óta csakis videókapcsolaton, illetve telefonon egyeztettek.

A Hszinhua által közölt, illetve a Kreml internetes oldalán is közzétett, terjedelmes írásban az orosz államfő a kínai-orosz kapcsolatokat jövőbe tekintő, stratégiai kapcsolatokként definiálta, és úgy vélekedett, hogy Moszkva és Peking segít méltányosabbá és befogadóbbá tenni a nemzetközi ügyeket. Kritizálta továbbá a sportok "önös érdekből történt átpolitizálását", burkoltan utalva ezzel a pekingi téli olimpiai játékok amerikai kezdeményezésű diplomáciai bojkottjára.

A China Media Group, kínai állami sajtókonglomerátum által szintén csütörtökön közzétett interjúban Putyin fenntarthatónak és értékesnek nevezte a kínai-orosz kapcsolatokat, amelyeket szerinte nem befolyásol a politikai környezet alakulása. Hangsúlyozta: a két ország kapcsolatai nem irányulnak egyetlen harmadik fél ellen sem.

Az orosz elnök sem a Hszinhua által közölt cikkben, sem a vele készült interjúban nem ejtett szót Ukrajnáról. Vang Ji kínai külügyminiszter egy héttel ezelőtt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott telefonos megbeszélése során Oroszország "jogos aggályainak" orvoslását sürgette Ukrajna kapcsán.

Hszi és Putyin pénteken a 38. alkalommal találkozik 2013 óta. Az orosz elnök az egyeztetés várható témái között említette az "egyoldalú szankciók" kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozására alkalmazható pénzügyi mechanizmusok kialakítását célzó terveket.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »