Egy pozsonyi, akit máig a síelés atyjaként tartanak számon Japánban

Egy pozsonyi, akit máig a síelés atyjaként tartanak számon Japánban

110 éve történt, hogy Pozsony szülöttje, Theodor Edler von Lerch vezérőrnagy az alpesi síelés technikáját kezdte oktatni a japán hadsereg katonáinak. Azóta a síelés atyjaként tartják számon Japánban.

Theodor Edler von Lerch 1869. augusztus 21-én született Pozsonyban az Osztrák-Magyar Monarchia területén, ahol 13 éves koráig élt. Német anyanyelve mellett a magyart is beszélte, de a régió más nyelveit is bírta. Mindez sikeres előfeltétele volt későbbi tanulmányainak és katonai karrierje számára. A középiskola elvégzése, illetve az érettségi megszerzése után 1888-ban belépett a Bécsújhelyi Katonai Akadémiába. Elvégzése után az osztrák-magyar hadsereg katonája lett, ahol az I. világháború végéig szolgált – ismertette Harald Pöcher, a Theodor von Lerch vezérőrnagyról készült németnyelvű kiadvány egyik társszerzője (Wie der Alpine Skilauf nach Japan kam-Das Wirken Theodor von Lerchs 1910-1912).

Theodor Edler von Lerch (1869-1945) kitűnő alpesi síző volt. Japánban két dologban is első lett: egyrészt ő volt az első ember, aki lesíelt a Fudzsiról, másrészt ő rakta le a japán sísport alapjai.  

Von Lerchet 1910 novemberében küldte Ferenc Ferdinánd császár a japán császári hadseregbe azzal a céllal, hogy tanulmányozza az akkori példamutató és sikeres japán hadviselést. 1911 januárjában azonban a Niigata prefektúrában található Takata városában vezényelték, amelyet von Lerch visszaemlékezéseiben csak a „hó birodalmaként” emleget.

A sors fintora volt, hogy von Lerch két pár sílécet is vitt magával Takatába, később ennek köszönhette, hogy a japánok ma a japán síelés atyjaként tartják számon. Lerch ugyanis egyáltalán nem azzal a céllal ment Japánba, hogy a katonai síoktatás úttörője legyen, csupán csak szenvedélyes síelő volt, és ottani tartózkodása alatt szerette volna bejárni a havas vidéket.

Hírdetés

Lerch Takatában kezdte meg a síelés oktatását a japán császári hadsereg katonái számára, Japánban pedig azóta ezt a dátumot tekintik a síelés kezdetének.

Von Lerch négy évvel az orosz-japán háború befejezése után érkezett Japánba. Akkoriban Japán fegyveres erői győzelme végett sok ország figyelmét felkeltette. A japán szárazföldi erők abban az időben intenzíven érdeklődött az alpesi síelés iránt. Feltételezték ugyanis, hogy a síelés javíthat a hadsereg mozgási képességein a havas terepeken.

Von Lerch kétéves tartózkodása során Japánban a katonai és polgári síelés alapítója lett. „A Pozsonyból származó őrnagy nem csak a katonákat vezette be az alpesi síelés rejtelmeibe, de a japán hadsereg tisztjeinek feleségeit is síelni tanította. A síelés iránti lelkesedés aztán egyre több japán férfit és nőt fogott meg, akik 1911 februárjában Takata városában megalakították az első síklubot. Japánban viszonylag gyorsan jöttek létre további síklubok is, amelyek 6-7000 tagot számláltak” – mondta Harald Pöcher. A vezérőrnagy hatására a síoktatás később bekerült a japán katonai kiképzés tananyagába is.

Éppen Pozsony szülöttjének köszönhető, hogy ma körülbelül 20 millió a síelők és síkedvelők száma Japánban. Hokkaidó szigetén több olyan hellyel is találkozhatunk, amely Theodor von Lerch vezérőrnagynak állít emléket.

A tábornok bronzszobrával Kutchan városában is találkozhatunk, ahol von Lerch oktatóként dolgozott. Emellett a vezérőrnagy tiszteletére minden év februárjában megrendezik a Lerch-fesztivált Joetsu városában. Nem kell említenünk, hogy a japán útikalauzok és síkönyvek is mindig megemlítik Lerchet a síelés japán történelme kapcsán.

Harald Pöcher ennek kapcsán kiemelte, jómaga is meglepődött azon, hogy Theodor Edler von Lerch nevét sokkal jobban ismerik Japánban, mint Szlovákiában, Magyarországon avagy Ausztriában. Ha megkérdeznek egy átlagos japán polgárt, hogy milyen híres osztrákokat ismer, Mozart mellett biztosan ott lesz von Lerch neve is.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »