Lehet, hogy egészen egyszerűen lekerül a napirendről a paksi bővítés ügye.
Elvben van rá esély, hogy egyetlen tollvonással kitiltsák a Roszatomot az egész EU-ból, márpedig éppen ez a cég építené fel az új paksi blokkokat.
A Komerszant című orosz lap arról ír, hogy a Roszatom két, a Krím-félszigeten lévő erőmű fejlesztéséhez is komoly megrendelést nyert el.
A jelenleg érvényben lévő nyugati szankciós politikának pedig egyik alapvetése, hogy az a cég, amely az Oroszország által megszállt Krím-félszigeten dolgozik, nem juthat megrendeléshez sem az EU-ban, sem pedig az USA-ban. Eddig a szankciós listát szinte automatikusan frissítették Brüsszelben és Washingtonban is, amint kiderült, hogy egy orosz cég a Krímben kezdett tevékenykedni.
Ha az eddigi politikát a nyugatiak következetesen betartják, akkor a Roszatomnak is fel kell kerülnie a feketelistára.
Ez pedig aligha lehetne összeegyeztethető azzal, hogy Pakson két új atomerőmű építésébe kezdjen.
Ugyanakkor óvatosságra int néhány fontos körülmény. Egyrészt a Roszatom nemcsak Magyarországon, hanem Finnországban is épít hamarosan atomerőművet egy érvényes szerződése szerint, vagyis legalább két EU-s kormány lehet ellenérdekelt a szankció bevezetésével szemben.
Még ennél is jelentősebb zavart okozhat, hogy a Roszatom szállítja az üzemanyagot az összes szovjet típusú atomerűműnek az EU-ban, vagyis a szankció nagyon komoly problémákat okozhat az EU keleti felének az áramellátásában.
Éppen ezért nem lehet kizárni, hogy a Roszatom éppen nélkülözhetetlenségének tudatában vállalt munkát a Krímben, hogy így kényszerítse szankciós politikájuknak feladására az európaiakat.
FRISS: A Roszatom cáfolja, hogy dolgozott volna a Krímen.
Magyari Péter, 444.hu
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)
Kategória:Gazdasági elemzés, hibrid háború Tagged: a NATO európai tagjai és Oroszország közt háborút szít, a NATO ma már szándékosan provokál ki újabb háborúkat, hegemónikus hibrid háború (hhh)
Forrás:internetfigyelo.wordpress.com
Tovább a cikkre »