Olaszországból és Hollandiából érkező virágok, növények öltöztetik díszbe a Szent Péter teret és a bazilikát a nagyheti szertartásokra. Virágvasárnap százötven pálmát és kétszázezer olajágat osztanak szét, de nem maradnak el a hagyományos pálmafonatok sem. Legyen béke Gázában és Ukrajnában! – kérik az adományozók, utalva rá, hogy az olajág a béke szimbóluma.
A virágok, növények művészi elrendezését a Vatikánvárosi Állam kertészei és dolgozói végzik el az adományozók közreműködésével.
A datolyapálmákat a Neokatekumenális Út ajánlotta föl, melyet a Pápai Liturgikus Szertartások Hivatala helyez el. A hagyományos „palmurelli” – vagyis pálmafonatok idén egy sanremói magánvállalkozás adományából díszítik a Szent Péter teret.
A nagy olajfákat a Szent Péter és Szent Pál szobrok közelében állítják föl a bazilika lépcsőinél és az obeliszknél – erről egy római virágkertészet gondoskodik.
A húsvéti imavirrasztásra a Szent Péter-bazilikát a vatikáni kertészek díszítik föl, szlovén virágszakértők segítségével. Húsvétvasárnap, április 20-án a Szent Péter téren Hollandiából érkező virágok és növények ezrei pompáznak majd. A dekorációkat a holland virágkertészek nagylelkű hozzájárulásával helyezik el a vatikáni kertészet munkatársai.
A szentévre való tekintettel a tavalyihoz képest kétszer annyi olajággal készülnek virágvasárnapra: összesen kétszázezer darabbal. Felerészben a Róma közeli Castel di Guido birtokról érkeznek az olajágak, a másik fele pedig a Città dell’Olio olasz olajtermelők szövetségének 46 városából.
Ezen túlmenően a bíborosok számára százötven darab 1 méter 20 centiméter magas olajágat adományoznak. A Città dell’Olio felajánlása – mely több éves együttműködésre tekint vissza a Vatikánnal – idén is egy kéréshez kapcsolódik: legyen végleges és tartós béke Gázában és Ukrajnában, valamint azt üzeni, hogy közel állnak a háborútól szenvedő lakossághoz szerte a világon. Az olasz országos olajtermelői társulat vezetősége is jelen lesz a virágvasárnapi szertartáson.
„Az olajfa arra tanít, hogy összhangban éljünk, mert a béke szimbóluma. De a békét csak együtt építhetjük. A háború nem kímél senkit, csak halált és szegénységet hint szét, a békében pedig éppen ellenkezőleg: a civilizáció ölt csírát. Nem létezhet béke párbeszéd és egymás kölcsönös elismerése nélkül; nincs szövetség közjó nélkül. A világ államainak haladéktalanul föl kell vállalniuk ezt a konkrét feladatot. Ha nem teszik meg, akkor a történelem fogja megítélni őket” – nyilatkozta Michele Sonnessa, a Città dell’Olio szövetség elnöke.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »