A folyamatos bővítés az Unió történelmének része, ám eddig minden egyes alkalommal egyértelmű kritériumokat szabtak és eddig mindenki teljesítette is ezeket a feltételeket. Weber kijelentései azonban arra utalnak, elkötelezett híve annak, hogy idő előtt, elhamarkodottan, a kritériumokat nem teljesítő országgal bővüljön az Európai Unió, mindenkit megelőzve – hangsúlyozta Simicskó István.
Mikor kérdezte meg Manfred Weber az Európai Unió állampolgárait Ukrajna idő előtti felvételéről? – vetette fel napirend előtti felszólalásában a KDNP frakcióvezetője. Simicskó István rámutatott: óriási kockázatokkal járna egy háborúban álló ország felvétele az Unióba, ezért indított véleménynyilvánító népszavazást az ügyben a magyar kormány.
Manfred Weber újradefiniálta az Európai Néppárt alaptéziseit, azt mondta, „mi vagyunk Európa, a jogállamiság és Ukrajna támogatásának pártja” – közölte a frakcióvezető, felidézve, a kereszténydemokrata alapító atyák definíciója még arról szólt, hogy Európa békéjét, jólétét, virágzó és versenyképes szociális piacgazdaság kiépítését célozza az Unió létrehozása.
A folyamatos bővítés az Unió történelmének része, ám eddig minden egyes alkalommal egyértelmű kritériumokat szabtak és eddig mindenki teljesítette is ezeket a feltételeket. Weber kijelentései azonban arra utalnak, elkötelezett híve annak, hogy idő előtt, elhamarkodottan, a kritériumokat nem teljesítő országgal bővüljön az Európai Unió, mindenkit megelőzve – hangsúlyozta Simicskó István. Kitért arra is, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, Ukrajna az európai családba tartozik. A frakcióvezető feltette a kérdést, hogy akkor a szerbek, a macedónok vagy a moldávok, akik jóval korábban benyújtották a felvételi kérelmüket, miért nem tartoznak az európai családba.
Soha nem fordult még elő, hogy háborúban álló országot vegyünk föl, ez óriási kockázatokkal jár – szögezte le a frakcióvezető. Megemlítette a pénzügyi kockázatokat, hozzáfűzve, a Magyarországnak járó uniós források is veszélybe kerülnének, illetve, mivel közös hitelfelvételre is készül Brüsszel, az adósságot kamatostul a tagországok fizetnék majd meg. Szót ejtett a mezőgazdasági kockázatokról, a kétségessé váló földalapú támogatásokról, a munkaerőpiaci kockázatokról, a veszélybe kerülő 13. havi nyugdíjról, az egészégügyi, élelmiszer-biztonsági valamint közbiztonsági kockázatokról.
Vajon Weber úr mikor kérdezte meg az Európai Unió állampolgárait Ukrajna idő előtti felvételéről? – hangoztatta Simicskó István. Hozzátette: a magyar kormány ezt teszi, véleménynyilvánító népszavazást indított el az ügyben.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »