Megállíthatatlannak látszik az élelmiszerárak emelkedése. Semmi jel sem utal arra, hogy ez a közeljövőben változna. Rá leszünk kényszerítve, hogy kevesebbet vásároljunk és az sem árt, ha fellapozzuk nagyanyáink takarékos receptjeit. Az ukrajnai háború csak rontott a helyzeten, az árak még jobban elszabadulhatnak.
Nem kell, ahhoz matematikusnak lenni, hogy az ember észrevegye, hétről hétre többet fizet egy-egy nagyobb bevásárlásért. Sokan már jóval óvatosabban, megfontoltabban emelik le az árucikkeket a polcokról, és bizony lassan elkezdünk lemondani egy-egy olyan termékről, amelyet eddig rendszeresen vásároltunk, most viszont már túl drága. Szemünk most még inkább keresi az akciós termékeket, mint eddig.
S akkor most jöjjenek a rossz hírek! Tavasszal a liszt ára akár 100 százalékkal is emelkedhet, a húsé pedig 30%-kal.
Az élelmiszer-ágazatban dolgozók szerint az ukrán háború miatt nőnek az energia- és üzemanyagárak és növekszik a gabona ára is. Ez a kettő pedig komoly árfelhajtó hatást fejt ki, ami pénztárcáinkban „csapódik le.”
Habár Szlovákia önellátó gabonából, nem szorul az orosz és ukrán búzára, de a világpiacon zajló folyamatok nálunk is meg fognak látszódni az élelmiszerek árában. Emil Macho, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke úgy saccolja, hogy:
tavasszal akár 25 százalékkal is többet fizethetünk az élelmiszerboltokban, mint fél évvel ezelőtt.
A pékek szakmai szervezete már jelezte, hogy a kenyér és péksütemények árát egy hónapnál tovább nem tudják a jelenlegi szinten tartani.
Nem jobb a helyzet a húsok terén sem.
A sertéshús ára a német tőzsdén 4 hét alatt 46%-kal emelkedett! A Szlovákiai Húsfeldolgozók Szövetsége már március második felében 25-30%-os százalékos húsáremelkedést prognosztizál.
A Statisztikai Hivatal kedden arról tájékoztatott, hogy februárban az évközi élelmiszerárak 9,8 százalékkal emelkedtek. Erre pedig nem volt példa 2008 augusztusa óta.
Illusztrációként csak néhány árucikk, amelyért a tavalyi év februárjához képest most jóval többet fizetünk.
Ilyen a petrezselyem, aminek kilója 2021 februárjában 1,70 euró volt, 2022 februárjában pedig már 2,63, ami csaknem 55 százalékos áremelkedést jelent. Az uborka, a margarin, a növényi zsiradékok ára szintén nagyjából 40 százalékkal ment fel. Az étolaj ára egy éve még 1,83 euróba került, idén februárban pedig már 2,39 euróba. Látványos a szinte naponta vásárolt közönséges kifli árának megugrása is, a tavaly februári 0,7-ről 0,8 euróra. A már emlegetett liszt ára 0,49-ről 0,61 euróra nőtt, ami csaknem 25 százalékos áremelkedést jelent. Biztosra vehető, hogy e két termék ára a nagyon közeli jövőben még jobban meg fog lódulni. A főzés egyik alapanyagának számító burgonya is drágult, kilója a tavalyi 0,64 euró helyett idén februárban már 0,75 volt.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »