Dúl a harc a vakcinákért, Brüsszel betiltaná az EU területén gyártott oltóanyagok exportját

Dúl a harc a vakcinákért, Brüsszel betiltaná az EU területén gyártott oltóanyagok exportját

A dolog hátterében az áll, hogy az EU vakcinázási rátája az elmúlt héten 2,5 százalék volt, vagy 100 emberből átlag 2,5 kapta meg az oltást. Ezzel szemben az Egyesült Államokban ez az arány 8,3, az EU-ból most kiváló Nagy-Britanniában pedig 11,9.

A súlyos politikai és presztízsveszteséget tetézte, hogy a Pfizer után a brit AstraZeneca is bejelentette, a tervezettnél jóval kevesebb oltóanyagot szállít le az EU-ba. Márciusig az unió 80 millió adag vakcinát várt az Astrától, helyette most csak 31 millió adag ígér a gyártó.

A dolog pikantériája, hogy míg az EU-ba szánt mennyiséget a vakcinagyártó 60 százalékkal vágta vissza, addig a Nagy-Britanniának szánt mennyiségből semmit. Ez az, ami miatt enyhén szólva is kibukott az Európai Bizottság apraja nagyja.

A helyzet ugyanis Európában nem túl rózsás. „Nehéz hetek és vakcinahiány elé nézünk” – jelentette ki pénteken a sajtónak Jens Spahn német egészségügyi miniszter. Nincs egyedül helyzetével, Spanyolországban a madridi tartományi vezetés két hétre felfüggesztette a népesség vakcinázását.

Írország is idegesen jegyezte meg, hogy első negyedéves oltási tervének teljesítése kizárólag az AstraZeneca szállításaitól függ. Franciaországban az első adag oltásra várók 5 százalékát hazaküldik. Olaszország is lelassította az oltások osztását, igaz, Róma a Pfizer szállításainak elmaradása miatt panaszkodik.

Hírdetés

Csehországból is érkeztek hivatalosan meg nem erősített hírek, miszerint felfüggesztik vagy legalábbis lelassítják a vakcinázását az oltóanyag hiányára hivatkozva.

Közben az Európai Bizottság kőkemény retorikai-politikai harcot vív a gyógyszergyártókkal, főleg az AstraZenecával. Ursula von der Leyen belengette az EU területén legyártott vakcinák exportjának betiltását. Mindemellett az EU képviselői jogi értelmezésekről szóló végtelen vitákat folytatnak az Astrával arról, hogy a szerződésbe foglalt mennyiségeket vajon „célmennyiségekként”, vagy kötelező érvényű, „garantált mennyiségekként” kell értelmezni.

Mindez a lényegen nem változtat, az EU-ban kevés a vakcina, a vakcinázás tempója közepes, a beszerzéseket teljesen magára vállaló, és a szerződéseket titkosító Európai Bizottság pedig kínosan érzi magát amiatt, hogy az agyonpropagált egységesebb, mélyebb és szolidárisabb unió a válsághelyzet kellős közepén felsült.

Hab a tortán, hogy az EU-ból kilépő Egyesült Királyság köröket ver rá az EU-ra vakcinázás területén, a méltatlanul közellenségként kezelt Magyarország pedig azon dolgozik, hogy az unió által ráérősen engedélyezett vakcinák mellé orosz és kínai készítményekkel szolgálni tudjon – persze, amennyiben a magyarországi hatóságok engedélyezik használatukat.

körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »