Biztonsági elemző iskolai bombafenyegetésekkel kapcsolatban: Az állam csődöt mondott

Biztonsági elemző iskolai bombafenyegetésekkel kapcsolatban: Az állam csődöt mondott

Az e heti biztonsági incidens az iskoláknak küldött tömeges bombafenyegetések formájában az állam illetékes szerveinek mulasztását jelzi. Erről Juraj Zábojník biztonsági elemző beszélt, aki nemcsak a biztonsági kézikönyvek hiányára mutat rá az iskolákban, hanem magára a tömeges e-mail-fenyegetések keletkezésének tényére is. Martin Královič, a belügyminisztérium volt államtitkára is kiemelte a biztonsági kézikönyvek hiányát, egyúttal felhívta a figyelmet, hogy ilyen esetekben a reakció nem lehet önkényes kiürítési parancs.

Zábojník nem érti, hogy az állam miért nem tanult még a négy éve Ruttkában (Vrútky) történt tragikus esetből, emellett a tavaly év végén, a prágai Károly Egyetemen történtek sem kényszerítették arra, hogy felgyorsítsa a kinyilvánított ígéretek teljesítését az iskolai biztonság és megelőzés terén.

„Azért, hogy az iskoláknak nincsenek biztonsági kézikönyveik, felelősségre kell vonni azokat a személyeket, akiknek ez lenne a kompetenciájuk az oktatási minisztériumban és a belügyi tárcánál” –hangsúlyozta a TASR-nek adott interjújában.

Szerinte a biztonsági kézikönyvek – amelyek meghatározzák, hogy mit kell tenni krízishelyzetekben –, valamint a biztonsági fenyegetésekkel kapcsolatos oktatási programok nem helyettesíthetők további intézkedésekkel, például az iskolák körüli rendőri járőrözés megerősítésével.

„Ezek ad hoc lépések, amelyek rendszertelenek és inkompetensek, és ha ez így folytatódik, attól tartok, hogy egy nap igazán sötét reggelre ébredünk”

– tette hozzá.

A bombafenyegetések generálása kapcsán is az állami erőkre hárítja a felelősséget.

Hírdetés

„Nem tudjuk, ki volt az, de az a tény, hogy több mint ezer alanynak kiküldött tömeges fenyegetésről van szó, azt mutatja, hogy nem egy-két tinédzser csinálta, akik az egészet spontán módon kitalálták” – mutatott rá. „Úgy tűnik, hogy valaki egy olyan adatcsomaghoz jutott, amely nem volt megfelelően védett, és ez engem rendkívüli módon zavar” – ismerte el.  

Královič rámutatott arra is, hogy mi a különbség a keddi eset és a korábbi, elszigetelt bombafenyegetések között.

„Amit most itt látunk, az valami nagyon tömeges, kibernetikus, minden jel szerint nem közvetlenül Szlovákiából származó tevékenység“ – konstatálta. Meggyőződése, hogy az iskolák előtti megfigyelés és rendőri járőrözés megerősítése is alapvető fontosságú. „Megelőző és megnyugtató, mert ugyanilyen fontos a biztonságérzet és a légkör megnyugtatása“ – magyarázta.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy hasonló esetekben a megoldást ne egyéni döntésekre bízzák. Emlékeztetett arra, hogy a bombafenyegetés kapcsán néhány iskolafenntartó elrendelték a kiürítést, a rendőrség utasítása nélkül. Kráľovič szerint azonban előfordulhat, hogy a kiürítés nem mindig a megfelelő eljárás.

„A fenyegetés kint is előfordulhat, paradox módon, amikor egy nagyobb csoport egy nem védett területen koncentrálódik, nagyobb lehet a támadás veszélye“ – érvelt. Emiatt megemlíti az úgynevezett kiürítési eljárást, a rendőrség kiérkezéséig zárt területen történő őrzést és az azt követő lépéseket a biztonsági erők utasításai szerint.

Kedden (május 7-én) a rendőrség több mint 1300 bombafenyegetést rögzített iskolák ellen. A fenyegetések szétküldése különösen súlyos terrorcselekménynek tekinthető, amely életfogytiglani börtönbüntetést von maga után.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »