Belügyminisztériumi válasz a tanárok teljesítményértékelésének ügyében

Belügyminisztériumi válasz a tanárok teljesítményértékelésének ügyében

Bőven vannak még kérdések az ügyben.

Februártól tesztelné, szeptembertől pedig bevezetné a tanárok új teljesítményértékelési rendszerét a Belügyminisztérium – írta meg a Népszava. A lap birtokába jutott koncepció szerint az értékelésnek tényleges pénzügyi következménye, jutalmazás vagy levonás is lenne 2024 szeptembere után lenne.

Az aktuális javaslat szerint

  • egy tantestületben a legjobban teljesítő 25 százalék kapna anyagi elismerést,
    míg az alsó 25 százaléktól akár pénzt is levonhatnak majd.
  • A tanárok pontrendszerében a száz pontos maximumért, három, személyes teljesítménycélt kell teljesíteniük (30 pont), illetve a tíz kompetenciaterületen, például munkafegyelem, terhelhetőség, hatékonyság, kapnak értékelést, amikért 70 pontot kaphatnak.

Hírdetés

A szakszervezetek továbbra is tiltakoznak az új teljesítményértékelő rendszer tervezete ellen, szerintük a jutalmazás-levonás feszültségeket szülhet a tanárok között.

Az ATV megkérdezte az ügyben a Belügyminisztériumot. A válasz szerint nem született még döntés a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének bevezetéséről, így annak teszteléséről sem. A pedagógus szakszervezetek a koncepció tervezetét kapták meg, amiről január 26-án egyeztettek is.
A tárcánál hozzátették: a pedagógusok körében 2022-ben végzett kérdőíves felmérés erősítette meg, hogy egy átfogó teljesítményértékelési rendszer bevezetése ösztönző hatással lehet a köznevelésben dolgozók teljesítményére.

Nahalka István oktatáskutató az ATV Híradóban aggályosnak nevezte, hogy a dokumentum nem fogalmazza meg pontosan, mit jelent a teljesítmény, és azt sem, hogy miként fogják mérni. Szerinte tartalmaz viszont a dokumentum sok olyan dolgot, amit vagy kötelezően a munkaidejében el kellene látnia a pedagógusnak, vagy pedig amire bérpótlékot kellene kapnia. Egyetért a szakszervezetekkel abban, hogy akár felmondásokhoz is vezethet a 2024-től tervezett jutalmazó-büntető rendszer.

Nyitókép: Bet_Noire/Getty Images

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »