A Magyar népmese napján meseszép ünnep várta a komáromi gyerekeket

A Magyar népmese napján meseszép ünnep várta a komáromi gyerekeket

A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület szervezésében ebben az évben is sor került Komáromban a Magyar népmese napjának megünneplésére, amely Benedek Elek, a nagy székely mesemondó, a magyar mese- és gyermekirodalom megteremtője születésének évfordulójához, szeptember 30-hoz kötődik.

A gyermeklélekformáló ünnephez a szelíd őszi napfény, a halványkék égbolt, a fehér bárányfelhők megadták a keretet – hangulatos díszletet teremtve a szabadtéri rendezvényhez. 

A Magyar népmese napjának életre hívása a Magyar Olvasástársaság szervezetéhez fűződik, akik azt 2005. szeptember 30-án indították útjára, hagyományteremtő szándékkal. . A kulturális program azóta határon átívelő eseménnyé nőtte ki magát, amely Kárpát-medence szerte az óvodás és iskoláskorú gyermekeket célozza meg.

Komáromban a szórakoztató, léleknemesítő mesedélutánt a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület vállalta fel 2013-ban, ami azóta városunkban is hagyományozódott. A szervezet elnöke, Keszegh Margit ünnepi beszédében megemlékezett Benedek Elek születésének 165. évfordulójáról, valamint halálának 95. évfordulójáról, amely az elkövetkező év augusztusában lesz esedékes.

Az elnöknő hangsúlyozta a mese személyiségformáló szerepét, amely az anyanyelv és az önmeghatározás formálódásában jelentős szerepet játszik, a népmesében rejlő bölcsességek pedig örökérvényűek.

Keszegh Margit jelentőséget tulajdonított a rendezvény Kossuth-téri helyszínének is, (az összegyűltek mögött a háttérben az ikonikus Szent Rozália templommal), s reményét fejezte ki, hogy mindez az élmény a felnövekvő generáció jövőjében kellemes emlékként térhet vissza, és irányt mutathat hovatartozásukban, ha bármerre is kerülnek az életben.

A tartalmas és színvonalas kultúrműsort az idei évben a Jókai Mór Alapiskola biztosította. Az intézmény negyedik évfolyamának tanulóitól ötletgazdag, színekben és formákban változatos, zenei aláfestésével egyedivé tett előadást láthattunk Te Laci! címmel, amely tulajdonképpen Petőfi Sándor: Arany Lacinak című költeményének modern, napjainkra jellemző átirata. A kiváló jelmezválasztás, a színi kellékek találékonysága, a ritmushangszerekkel, dallal, humorral, szófordulatokkal fűszerezett darab meghozta az átütő sikert, hiszen a gyermekek és felnőttek érdeklődését mindvégig lekötötte. A tanulókat Skuta Szilvia, valamint Čermák Zsuzsanna osztályfőnökök készítették fel.

Hírdetés

Az identitáserősítő programot Komárom Város Önkormányzata támogatta és a két korcsoport számára 10 – 10 mesekönyvet adományozott a Madách könyvesbolt közreműködésével.

A rendezvényen jelen volt Keszegh Béla, Komárom város polgármestere, valamint Mgr. Paterka Pál, a komáromi Duna Menti Múzeum igazgatója is.

A meseünnep megszervezésébe és lebonyolításába aktívan bekapcsolódtak a Ferences Barátok Utcai Óvoda óvónői, Pinke Elvira, igazgatónő vezetésével.  Az óvópedagógusok összegyűjtötték ez egyes óvodák és iskolák beérkezett rajzait, amelyeket két kategóriában jutalmaztak. 

A jutalmazás nem versenyszerűen, hanem sorsolással történt, tehát a jószerencse határozta meg, kik lettek a nyertesek. A sorsolást gyermekek végezték, melynek sorát Kolibáč Lea kezdett meg, akinek előző évi csodálatosan szép rajza az idei népmesenapi meghívóra került, s amiért nagyon szép könyvjutalomban részesült.

A mesedélutánról Földes István pékségének jóvoltából egyetlen gyermek sem távozott üres kézzel. A program végén esztétikusan előkészített apró csomagot kaptak útravalóul, ami nagyon finom, dióval és mákkal töltött pozsonyi kiflit tartalmazott, így megédesítette azok pillanatait is, akik jelen esetben nem sorolódtak a szerencsés nyertesek közé.

Mindezeken túl a kellemes őszi napfény a meseünnepet meseszéppé tette.

Buday Mária


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »