Putyin a nyugati rakétákról: a NATO ezzel belép a háborúba

Putyin a nyugati rakétákról: a NATO ezzel belép a háborúba

Putyin a nyugati rakétákról: a NATO ezzel belép a háborúba Mészáros Richárd2024. 09. 13., p – 18:32

Keir Starmer brit miniszterelnök Washingtonban Joe Biden amerikai elnökkel tárgyal. A találkozó során valószínűleg eldől, bevethetik-e az ukránok a szigetország által átadott Storm Shadow robotrepülőgépeket mélységi oroszországi célpontok ellen. Vlagyimir Putyin orosz elnök élesen kikelt a terv ellen.

Keir Starmer brit miniszterelnök a Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalása során valószínűleg eldől, bevethetik-e az ukránok a britek által átadott, 250 km feletti hatótávolságú Storm Shadow robotrepülőgépeket oroszországi célpontok ellen. A The New York Times európai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy az Egyesült Államok hajlik arra, hogy jóváhagyja Ukrajna számára nagy hatótávolságú rakéták használatát mélységi oroszországi célpontok ellen. Ennek feltétele, hogy a fegyverek ne amerikai gyártmányúak legyenek. Bár a rakéta nem amerikai gyártmány, viszont a célra tartó pontos vezérlése amerikai műholdaktól, a Pentagon technológiájától függ. Starmer szerint Nagy-Britannia nem törekszik konfrontációra Oroszországgal.

Hírdetés

Ukrajna jogosult a nyugati fegyverek használatára a háborús bűntettek megelőzése végett – jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter az Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel közös sajtókonferencián. Az ukrajnai háború során „pontosan azt fogjuk csinálni, amit korábban is, alkalmazkodni fogunk az aktuális helyzethez, azokat az eszközöket illetően is, amelyek Ukrajna rendelkezésére állnak az orosz agresszióval szembeni hatékony védekezés érdekében” – válaszolt Blinken.

Vlagyimir Putyin arról beszélt az állami tévében, hogy ha az ukránok nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket vetnének be az orosz területek ellen, az szerinte a NATO-országok közvetlen részvételét jelentené az ukrajnai harci cselekményekben. Az orosz vezető szerint az ukrán hadsereg nem képes ilyen fegyverekkel önállóan csapást mérni, mert ez csak amerikai és uniós műholdak segítségével lehetséges. „És nagyon fontos, hogy a repülési feladatokat ezekbe a rakétarendszerekbe valójában csak a NATO-országok katonái tudják bevinni. Arról szól, hogy a NATO-országok részt vesznek-e közvetlenül a katonai konfliktusban vagy sem. Ha ez a döntés megszületik, az nem jelent mást, mint a NATO-országok, az Egyesült Államok és az európai tagországok közvetlen részvételét az ukrajnai háborúban”. Szerinte a Nyugat közvetlen részvétele az ukrajnai konfliktusban megváltoztatja annak lényegét. 

(MTI, Portf., ú)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »