Peuri Fabri: díjazták az Ipoly mente képzőművészeti kincseit

Peuri Fabri: díjazták az Ipoly mente képzőművészeti kincseit

Az Ipolybalogi Művészeti Alapiskola adott otthont az immár 31. alkalommal megszervezett Pueri Fabri Nemzetközi Gyermek Képzőművészeti Pályázat eredményhirdetésének. Az idei pályázatra 26 felvidéki és anyaországi iskola, köztük 11 művészeti tanintémzény növendékeitől mintegy 250 alkotás érkezett be.

Az évente meghirdetett képzőművészeti pályázat egy adott témára épül. Az idei esztendőben ez a téma a Földünk kincsei volt. Külön kategóriában mérettetnek meg a képzőművészeti iskolák növendékei, külön kategória van az alapiskolások számára és pár évvel ezelőtt bevezettek a fogyatékkal élőknek is egy kategóriát. Az egyes kategóriák között korcsoport szerint csoportosították az alkotókat.

„Megannyi kincset rejt el és tár elénk leplezetlenül az éltető bolygónk. Az ember az, aki kincset lát az élettelenben és az élőben. Ha már kincs, hát mindent elkövetve szerzi meg azt, kapzsi birtoklásvágyból, avagy haszonszerzésből. Ezzel a magatartásával aztán óriási biológiai lábnyomokat hagy maga után. Gondolhatunk a bányászati tevékenységre, egészen friss, kelet-szlovákiai eset az elhagyott vasércbánya vörös mérgező vizének kiszivárgása okozta folyószennyezés a Sajón, az érintett szakasz élővilágának teljes kipusztulása” – kezdte köszöntő beszédében Antal Gábor grafikusművész, a zsűri elnöke.

A pályázattal kapcsolatban hozzátette: „Témát adott a pályázóknak a képzőművész eszköztára, megfestve a festékek és ecsetek izgalmas kompozícióit. Legnagyobb kincs, hogy itt élhetünk a Földön. Bár számtalan esetben bizonyítjuk alkalmatlanságunkat a főemlősi posztra, azért nincs minden veszve, törekedni kell az otthont adó bolygónk ápolására, védelmezésére. Köszönjük szépen a négy társszervezőnek, hogy a Pueri Fabri 31. alkalommal is megrendezésre kerülhetett.

A verseny kiírói és társszervezői az Ipolybalogi Művészeti Alapiskola, az Ipolysági Művészeti Alapiskola, az ipolysági Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria, valamint a balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola.

A beérkezett pályaműveket neves képzőművészekből álló zsűri értékelte. A bírálóbizottság tagja volt Kutak Adrienn keramikusművész; Lencsés Zsolt festőművész; Antal Gábor grafikusművész; Németh Géza képzőművész és Gúgyela Tamás szobrászművész.

Az öttagú szakmai zsűri értékelése alapján az alábbi eredmények születtek:

I. korcsoport (1–2. osztályosok):

II. korcsoport (3–4. osztályosok):

Hírdetés

III. korcsoport (5–6. osztályosok):

IV. korcsoport (7–8–9. osztályosok)

I. korcsoport (6–8 évesek):

II. korcsoport (9–10 évesek):

III. korcsoport (11–14 évesek):

IV. korcsoport (15–18 évesek):

A kategóriák és korcsoportok szerinti díjazás mellett az egyes zsűritagok és a szervezők között szereplő települések polgármesterei is adományoztak díjakat. Kutak Adrienn zsűritag díját Meszlényi Róza, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont tanulója kapta meg. Gúgyela Tamás zsűritag díját Cseh Zsófia, a  Marianum Egyházi Iskolaközpont diákja érdemelte ki.

Lencsés Zsolt zsűritag díja az ipolysági Kutak Ádámhoz vándorolt. Németh Géza zsűritag díját Tamási Ádám, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola Szécsényi Tagintézmény növendéke kapta. Antal Gábor zsűritag díját a losonci Aneta Halušková szerezte meg.

Ipolybalog polgármesterének díját Dávid Sečkár, az Ipolysági Művészeti Alapiskola növendéke kapta. Ipolyság polgármesterének díja Kovács Corához, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont tanulójához vándorolt. Balassagyarmat polgármesterének díját Sofia Lacková, az ipolysági Janko Kráľ Alapiskola diákja érdemelte ki. Végül Szécsény polgármesterének díját Balla Bianka, az Ipolysági Művészeti Alapiskola növendéke kapta meg.

A hagyományokat követve a legjobb pályaművekből összeállított tárlat az elkövetkező időszakban vándorol majd a pályázat társszervezőinek településein.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »