Találat érte a zaporozzsjai atomerőművet. Ukrajna és Oroszország egymást vádolja

Találat érte a zaporozzsjai atomerőművet. Ukrajna és Oroszország egymást vádolja

Pénteken több találat is érte a zaporizzsjai atomerőművet. Az oroszok és az ukránok egymást vádolják az incidenssel, az orosz közlések szerint “valóságos csoda”, hogy nem szabadult ki sugárzás az erőműből. Az egyik reaktor teljesítménye lecsökkent, a közeli Energodar városában áram- és bízellátási problémák keletkeztek.

A zaporozzsjai atomerőmű Európa legnagyobb nukleáris létesítménye, hat reaktorblokkal rendelkezik, amelyekből jelenleg kettő működik. Az erőművet az oroszok ellenőrzik, de az erőmű saját ukrán munkásai tartják üzemképesen.

Az oroszok – hasonlóan, mint korábban az ukránok is megtették –  állásokat alakítottak ki az erőmű környékén, és onnan mérnek csapásokat az ukrán célpontokra. A taktika lényege, hogy az ukránok csak az erőmű eltalálásának kockázatával viszonozhatják a tüzet.

Pénteken aztán tüzérségi lövések érték az erőművet. Az oroszok szerint csak a szerencsén múlott, hogy az ukrán lövedékek nem találták el a közeli olaj és üzemanyaellátót és oxigéntermelőt, így nem keletkezett nagyobb tűz, és sikerült megakadályozni egy esetleges sugárbalesett.

Hírdetés

Az amerikaiak már hétfőn azzal vádolták az oroszokat, hogy “nukleáris pajzsként” használják a zaporizzsjai atomerőművet. Az ukránok korábban arra panaszkodtak, hogy az oroszok az erőmű közeléből lőtték állásaikat.

Szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint egyedül Moszkva a felelős a “nyílt, arcátlan bűntett és terrorcselekményért”, és szankciókat követelt az orosz atomipar ellen (kérdés, mennyire tetszik az ötlet az amerikaiaknak, akik Oroszországtól szerzik be az urán nagy részét – a szerk.).

Mihajlo Podoljak, ukrán elnöki tanácsadó a twitteren azt írta, hogy a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség és az ENSZ feladata, hogy felszólítsa Oroszországot az zaporozzsjai atomerőmű elhagyására. Az Ukrinform szerint az oroszok lőttek a létesítményre. Az ukrán narratíva szerint ez “nukleáris terrorizmus” volt az oroszok részéről, és egy nukleáris baleset “kieszközlése” egyet jelent az atomfegyver bevetésével.

Az egymásnak ellentmondó narratívák ellenére egyelőre kissé sántít az az elképzelés, hogy az oroszok a saját maguk ellenőrzött létesítményt lőtték volna. Akárhogy is, elkezdődött egy nagyon intenzív információs háború a sajtóban. Megjegyezzük, felelősség mindkét felet terheli: az oroszok sem féltek kockáztatni csernobilnál, és persze, a zsaporozzsjai létesítményt sem békés úton szerezték meg.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »