Vizsgálódott, és lép az Integritás Hatóság a lombkoronasétányok ügyében

Vizsgálódott, és lép az Integritás Hatóság a lombkoronasétányok ügyében

Az Integritás Hatóság számos hibát tárt fel a vizsgálatai során, melyeket most mindenki számára elérhetően közzé is tett.

Rendszerszintű vizsgálatot folytatott az Integritás Hatóság „Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése” című felhívás keretében benyújtott európai uniós pályázatok vonatkozásában: ez a felhívás a „lombkoronasétány pályázatok” révén ismert – írja sajtóközleményében a szervezet.

A Hatóság a támogatási program teljes folyamatát megvizsgálta a pályázati kiírástól az irányító hatóság tevékenységén és a lombkorona sétányok megvalósításán keresztül a számlák benyújtásáig.

A Hatóság a folyamat minden fő állomásán súlyos szabálytalanságokat talált, amelyekről megállapította, hogy sértik az európai uniós támogatások felhasználásra vonatkozó előírásokat.

A Hatóság a fentiek miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen a Btk. 396. §-a szerinti költségvetési csalás bűntette, a Btk. 420. §-a szerinti versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntette, valamint a Btk. 345. §-a szerinti hamis magánokirat felhasználásának a vétsége miatt. Emellett versenyfelügyeleti eljárás megindítását kezdeményezi a Gazdasági Versenyhivatalnál, valamint felszólítja az irányító hatóságot szabálytalansági eljárások lefolytatására.

A szervezet megállapította, hogy

  • a kedvezményezettek nagy csoportja között fennáll az összejátszás gyanúja: a pályázók nagy része 2 vármegyére (Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg) korlátozódva, azonos tartalmú támogatási kérelmeket nyújtott be, megegyező projektleírással, műszaki tartalommal, tervezővel és kivitelezővel, gyakorlatilag ugyanolyan összköltségvetéssel és hasonlóan jelentős mértékben túlárazva a projekteket;

  • Hírdetés

    már a pályázati kiírás is szabálytalan volt, a folyamatból pedig hiányoztak az ellenőrzési mechanizmusok, kontrollok, a kiírás a kezdeti helyes iránytól eltérve, több módosítás után végül úgy került publikálásra, hogy csak a pályázók egy szűk körének kedvezett;

  • az irányító hatóság nem alakított ki objektívan elbírálható értékelési keretrendszert, azaz gyakorlatilag nem voltak olyan tényszerűen elbírálható mérőszámok, amelyek alapján összehasonlítható lett volna a pályázatok szükségessége vagy létjogosultsága;

  • sérülhetett az egyenlő bánásmód elve is, mivel a pályázókat egyenlőtlen feltételek teljesítése elé állították például a hiánypótlási lehetőséggel vagy annak hiányával;

  • valamint az Integritás Hatóság vizsgálata feltárta azt is, hogy a támogatás nyertesei a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzések során vélhetően korlátozták a versenyt.

  • „Még egy ilyen kiírás mellett is lehet jót, jól tenni. Erre megvalósult példa a gyöngyösi önkormányzat projektje, ami láthatóan a kiírás alapelgondolásának megfelelően lett megvalósítva.

    A visszavont pályázatok között is több olyat találtunk, amelyeket kifejezetten sajnálhatunk, hogy nem valósítottak meg. Ilyen például a Zalaerdő Erdészeti Zrt. vagy az Ugodi Erdőbirtokossági Társulat pályázata” – tette hozzá a közleményben Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke.

    A szervezet nyilvánossá tette a vizsgálatok összefoglalóját is, amelyet az Integritás Hatóság honlapján tettek közzé. Mint írják, az ebben található fotók, amelyeket az Hatóság munkatársai készítettek, árulkodnak a kivitelezés minőségéről és ár/érték arányáról is.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »