Veszélybe kerülhet a magyarság politikai képviselete

Veszélybe kerülhet a magyarság politikai képviselete

Megemelné a parlamenti küszöböt, és ezzel az ország parlamentjéből is kiszorítaná a magyar közösség képviselőit az a törvénytervezet, amelyet 15 liberális és egy szociáldemokrata törvényhozó terjesztett a képviselőház elé.

A kormánypárti honatyák tervezete egyetlen cikkből áll, amely a jelenlegi 5-ről 7 százalékra emelné a parlamenti küszöböt. Az indoklás szerint az utóbbi két évtizedben a parlament „politikai töredezettsége” megnehezítette a stabil kormánytöbbség kialakítását, emiatt pedig az utóbbi hét évben hét kormányt iktatott be a parlament. A kezdeményezők szerint Romániának a jelenlegi nemzetközi helyzetben politikai és gazdasági stabilitásra van szüksége, ezért a 2024-es választási év előtt az általános parlamenti küszöb megemelése mellett a regionális pártok képviselethez jutását segítő alternatív parlamenti küszöb eltörlését is kezdeményezik a „diszkrimináció” megszüntetése érdekében, arra hivatkozva, hogy az alkotmány szerint a képviselők és szenátorok „a teljes román nép, nemcsak négy választókerület” képviseletét látják el.

Hírdetés

A Digi24 szerint a törvénykezdeményezés elfogadása parlamenti képviselet nélkül hagyhatja az RMDSZ-t. A tévécsatorna felidézte: a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) „kényelmes többsége” van a román törvényhozásban, néhány hete pedig a kormányból is kiszorította az RMDSZ-t a román nagykoalíció két pártja.

Cristian Pîrvulescu politikai elemző a Digi24-nek nyilatkozva úgy értékelte: már az ötszázalékos küszöb is „túl magas”, további felemelése pedig demokráciaellenes lenne. A liberálisok és politikai szövetségeseik már megemelték egyszer (a korábbi 3 százalékról) a parlamenti küszöböt, és emiatt a 2000-es parlamenti választásokon a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt nem jutott be a parlamentbe, ugyanakkor „megerősödött a szélsőjobboldal, a Nagy-Románia Párt mesterségesen felfújódott, ami olyan problémákat idézett elő, amelyek a mai napig éreztetik hatásukat” – magyarázta a politológus.

A kezdeményezés kapcsán tegnap a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat közleményében jelezte, a tervezet „nagy gondokat okozna” az általában a szavazatok 6 százalékát megszerző RMDSZ-nek, és megakadályozná, hogy a magyar közösség politikai képviselőket küldjön a román törvényhozásba. Emlékeztetnek, az RMDSZ hozzájárult a jó kormányzáshoz és a jó közpolitikához, mind a román parlamentben, mind a kormányokban, amelyekben részt vett, a szövetség jelenléte a román politikai életben „mindig is az interetnikus béke és egyensúly garanciáját jelentette a román és a magyar közösségek között”. Úgy vélik, ha a törvényt elfogadja a parlament, azzal „zűrzavart és nyugtalanságot fog okozni a romániai magyar lakosság körében, amely attól tart, hogy a román törvényhozásban való képviselet hiányában a közösség kulturális és nyelvi jogait korlátozó, valamint diszkriminatív törvényeket fogadnak el, a közösség ellen irányuló törvények meghozatala is lehetséges lesz”.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »