Veni Sancte szentmisével nyitotta meg az új tanévet a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola

Veni Sancte szentmisével nyitotta meg az új tanévet a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola

A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola (PPHF) szeptember 10-én a pécsi székesegyházban tartotta a 2022/23-as akadémiai év megnyitóját. Az ünnepi alkalomból Felföldi László megyéspüspök celebrált Veni Sancte szentmisét, melyben a Szentlélek kegyelmeinek kiáradását kérte az új tanévre, a hallgatók és az oktatók feladataira, próbatételeire.

A szentmisén koncelebráltak a PPHF-en oktató lelkipásztorok. Jelen voltak a liturgián Kovács Gusztáv, a PPHF rektora, továbbá a Pécsi Tudományegyetem képviseletében Miseta Attila rektor, Boncz Imre dékánhelyettes és Lengvárszky Attila oktatási igazgató, valamint az intézmények tanárai, munkatársai és hallgatói.

Felföldi László megyéspüspök a tékozló fiú történetéről olvasott evangéliumi szakaszhoz (Lk 15,11–32) kapcsolódó elmélkedésében kiemelte, a példabeszédben szereplő tékozló fiú messzire ment, elveszett, fizikailag és lelkileg is; hátat fordított mindennek, összetörte kapcsolatait apjával, családjával.

Korunk társadalmáról nyújt tükörképet a történet, mert ez történt az Egyházban is, elvesztek családok, elveszett a közösségek lelkülete, szelleme, melyet újra kell építeni, újra meg kell találnunk, fel kell fedezzük. Ez mindnyájunk küldetése – mutatott rá a főpásztor.

A hallgatókhoz fordulva a hittudományi főiskolán megszerezhető tudást és a diplomát fundamentumnak nevezte Felföldi László, amelyre, ha nem építkezünk, ha általa nem kezdünk el közösséget építeni, ha nem érezzük Jézus Krisztustól származó küldetésünket, akkor benövi a gaz, és szép lassan elporlad.

A diploma csak felhatalmazást ad arra, hogy általa elkezdhetünk dolgozni, építkezni – hívta fel a hallgatók figyelmét a püspök. –

A cél pedig a közösség, melyet az életünk során összegyűjtünk magunk köré. Nem várva senkire, nekünk kell megteremteni, nekünk kell a kapcsolatokat kialakítani, ha kell, meggyógyítani, és

Hírdetés

– buzdított a megyéspüspök.

Kovács Gusztáv rektor a liturgia zárásaként mondott tanévnyitó beszédében a főpásztor által kiemelt cél három fontos összetevőjét hangsúlyozta, melyekkel az új akadémiai évet megkezdik. Ezek az erőforrások, a célok és a biztató szavak szerepe a hallgatók életében.

A rektor az ember elsődleges erőforrásaként a másik embert jelölte meg. A főiskolai teológiatanárok számára az ad erőt, hogy a hitet megérteni, az evangélium ügyéért tenni akaró hallgatókkal dolgozhatnak. A hallgatók számára pedig erőforrást jelentenek a teológiát lelkesedéssel és hitelesen oktató tanárok.

A célok tekintetében a közösség, részvétel és misszió hármas céljának szem előtt tartását hangsúlyozta Kovács Gusztáv, amelyek a Ferenc pápa által meghirdetett szinódusi folyamat középpontjában is állnak, és melyek a főiskola életében is irányadók. Mint mondta, minden cél és teljesített feladat erősíti a közösséget, fokozza a részvételt és tudatosítja azt a küldetést, amit Jézus Krisztustól kaptunk.

Végezetül arra kérte a hallgatókat a PPHF rektora, hogy gyűjtsék össze azokat az erőforrásaikat, amelyek segítik majd őket abban, hogy az evangélium szolgálatára kapott meghívásukat, küldetésüket teljesíthessék. Ezek az erőforrások mintegy biztató szavakként ösztönzik majd őket küldetésük megvalósításában.

Forrás: Pécsi Egyházmegye

Fotó: Hegyi László

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »