Ukrajna és Moldova sorsáról döntenek (EU-csúcs)

Ukrajna és Moldova sorsáról döntenek (EU-csúcs)

Tegnap este lapzártakor még tartott az uniós tagországok vezetői kétnaposra tervezett csúcstalálkozójának első munkaülése, melynek középpontjában Oroszország Ukrajna elleni háborújának helyzete, valamint az Európai Unió bővítése állt. Már előzetesen is mindenki tényként kezelte, hogy a vita keretében az Európai Tanács tagjelölti státuszt ad Ukrajnának és Moldovának.

Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Tanács elnöke tegnap kijelentette: a tagállami vezetők európai uniós tagjelölti státuszt fognak adni Ukrajnának és Moldovának, egyértelmű jelzést fognak küldeni az európai perspektíváról Georgia számára, valamint arra törekszenek, hogy a Nyugat-Balkán integrációjának is új lendületet adjanak.

Hírdetés

A tanács tagjai megvitatják továbbá az Ukrajna elleni orosz háborúval kapcsolatos legfrissebb fejleményeket. Megbeszélést folytatnak az Ukrajnának nyújtani tervezett további, főként humanitárius, pénzügyi, anyagi és politikai uniós támogatásról. Külön figyelmet fordítanak a konfliktusnak a globális élelmezésbiztonsági válságra gyakorolt hatására, és megoldásokat keresnek az Ukrajnában rekedt gabona exportjára.

A tanácskozáson szóba kerülnek az Oroszországgal szemben bevezetett uniós szankciók, a vezetők áttekintik hatásukat, és megoldást keresnek a megszorító intézkedések elkerülésére. Megbeszélést folytatnak továbbá a gazdasági helyzetről, a magasra szökött inflációról és a háború miatt, valamint az uniós szankciók hatására megugrott energiaárakról. Emellett Horvátország konvergenciajelentése alapján megvitatják az euró január elsejére tervezett horvátországi bevezetését is.

Gitanas Nauseda litván elnök az uniós csúcsra érkezésekor arról beszélt, hogy a szankciók alá helyezett áruk Kalinyingrádba, Oroszország balti-tengeri exklávéjába történő vasúti tranzitjának litvániai tilalma „nem kétoldalú kérdés Litvánia és Oroszország között, ez az Európai Unió és Oroszország ügye”. Kijelentette: Litvánia nem vezet be saját szankciókat, most hajtotta végre az EU negyedik, márciusban bevezetett szankciócsomagját, és ezt követően is folytatja a szankciók végrehajtását az Európai Unió szabályai szerint – tette hozzá a litván elnök.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »