Újjászületés a szlovák nemzeti trikolór alatt

Újjászületés a szlovák nemzeti trikolór alatt

Nem kellett sokat várni, az ĽSNS pártból kiszakadt politikusok máris zászlót bontottak. Nem is akármilyen módon tették, aláírások gyűjtése helyett, mindent megkerülve egy kész pártba ültek be, ezzel is a választóik felé bizonyítva: készek a harcra. Milan Uhríkék nem felejtik el hangoztatni, ők bizony különböznek a Kotleba-párttól. A történetnek azonban van egy apró szépséghibája. Nézzük meg, hogy is van ez valójában.

Ne tévesszen meg minket a pártnév, a Republika, amelyet általában a mérsékelt pártok, a középen álló politikai alakulatok használnak. Milan Uhríkék valóban különbözni szeretnének Kotleba pártjától, a múltjukat azonban nem tudják teljesen eltörölni, szélsőséges megnyilvánulásaik és nézeteik nyomot hagytak a közbeszédben, ezért nehezen tudják elhitetni magukról, hogy politikai alakulatuk nem tartalmaz szélsőséges jegyeket.

Gondoljunk csak Milan Mazúrek megnyilvánulásaira, akár a demonstrációk során tartott utcai beszédeire, amelyek közel sem voltak barátságos hangvételűek. Hiába próbálják Uhríkék magukról elhitetni, hogy mások Kotlebáéknál, nem fog sikerülni. Legalább is azokkal nem, akik ismerik a múltjukat, és felismerik a szélsőséges pártok főbb jellemzőit.

A szélsőséges szavazótábor ezzel megosztott lett, Kotlebáék jócskán veszítenek majd a támogatásukból, de a Republika pártot sem kell a jövőben leírni. Azt ugyan nehezen lehet elképzelni, hogy nagyobb támogatottsággal bírnának, mint az ĽSNS, de egy tudatos építkezéssel komolyabb választói bázist is felépíthetnek. Na  persze nem egyedül, ahhoz, hogy ez megtörténjen, új választókra lesz szükségük.

Ilyen értelemben az ĽSNS-től valóban középre indulnak el, hiszen a szélesebb választói tömegek megszólításához le kell magukról szakítani a legszélsőségesebb támogatóikat, akik minden bizonnyal Kotlebáéknál maradnak.

Uhríkék mögött azok a szavazók sorakozhatnak fel, akik ugyan nyíltan nem szimpatizálnak a rasszizmussal, de nyitottak a Kotleba-párt politikai irányvonalára. Ilyenek például az Európai Unióból és a NATO-ból való kilépés, az amerikaellenesség és a gyűlöletbeszéd, illetve a idegengyűlölet egyes megnyilvánulásai.

Hírdetés

A párt mindenképpen igyekszik majd elhatárolódni az ĽSNS-től, őket kiáltják majd ki szélsőségeseknek, magukat pedig hagyományos és konzervatív pártnak. Legálabb is ezt mondják magukról, de a valóság teljesen más, még ha a retorikájukon érezni is lehet majd a visszafogottságot korábbi megnyilvánulásaikhoz képest.

A jelenség egyébként nem újszerű, Európában sok szélsőséges párt váltott profilt, hogy minél elfogadhatóbbak legyenek azok számára is, akik nem kimondottan a szélsőséges pártokra szavaznának, de a kritikus hangvétellel bíró szavazókat megszerezhessék maguknak.

A Republika számára az hozhatna igazi sikert, ha megfelelő szövetségeseket tudna találni táboruk gyarapodására. Szövetségesek márpedig akadnak, sőt nem is kevesen. Milan Uhríkék egy kész pártba ültek bele, Peter Marčektől vásárolták meg a Hlas ľudu nevezetű törpepártot, amely előtte az Ivan Gašparovič által alapított HZD volt. Marček a Sme rodina színeiben indult a 2016-os parlamenti választáson, ahol mandátumot is szerzett.

A parlamenti frakcióból aztán kizárták, de többen is távoztak, mint például Martina Šimkovičová, aki egy közéleti televízió, a Slovan munkatársa. A jó kapcsolatuk Milan Uhríkékkal nem véletlen, hiszen a november 17-i tüntetésen is összekerültek, s a barátság a jövőre nézve is megalapozódott: Uhríkék beültek Marčekék pártjába.

A lista természetesen nem végleges, hiszen a nemzeti térfélen több alakulattal is összeérhetnek a szálaik. Itt van például Štefan Harabín pártja, a Vlasť, vagy a Ján Slota retorikáját felülmúló SHO (Slovenské Hnutie Obrody) Róbert Švec vezetésével, és megannyi törpe mozgalom, amelyek a jövőben szívesen csatlakoznának Uhríkékhoz. A szlovák nemzeti trikolór alatt pedig egy komoly nemzeti erő egyesülhet, amelyet még maga Vladimír Mečiar is megirigyelhet.

Ha az ĽSNS jelentéktelenné válik, Kotleba örökségét az új alakulat viheti tovább, amely sokkal veszélyesebb lesz, hiszen, ha sikerül összefogniuk a szlovák nacionalizmust és a populizmust, akkor bizony komoly erővel bírhatnak a jövőben.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »