Potápi Árpád János: 2024 az együttműködő nemzet éve. Felvidék szerinte a rossz példa

Potápi Árpád János: 2024 az együttműködő nemzet éve. Felvidék szerinte a rossz példa

Nyitókép: MTI

A miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára összegezte az idei esztendőre tervezett nemzetpolitikai programokat.

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár ma sajtóreggeli keretében számolt be az idei esztendő nemzetpolitikai célú támogatásairól, programjairól. Mint elmondta, a Magyar Állandó Értekezlet döntése értelmében 2024 az együttműködő nemzet éve lesz.

– fogalmazott Potápi Árpád János.

Ilyen hálózatként működik a nemzetpolitikai államtitkár elmondása szerint a magyar média hálózat, a pedagógusszövetségek, a fiatalok, az önkormányzatok, de a vállalkozók is, szerte a Kárpát-medencében. Ezeknek az együttműködéseknek különböző szintjei vannak, a településektől kezdve a nemzeti szintű együttműködésekig.

„Mindez azért, hogy a magyar haza, a magyar szülőföld megtartó erejét erősítsük”

– mutatott rá az államtitkár.

Potápi Árpád János felsorolta a Nemzetpolitikai Államtitkárság által indított, illetve koordinált és menedzselt legfontosagg programokat. A Szülőföldön magyarul program keretében például idén is minden gyermek és fiatal, összesen 221 433-an bruttó 100 ezer forint támogatásban részesülnek azért, hogy magyar oktatási intézményt látogatnak.

Hírdetés

Potápi elmondta, hogy a Kárpátaljai Szociális Programcsomag a háború ellenére sem állt le. Ennek keretében 2023-ban 11 488 fő részesült támogatásban. Köztük pedagógusok. egészségügyi dolgozók, egyházi személyek, újságírók, színészek, kulturális intézmények munkatársai, egyházi személyek.

„Jó látni, hogy akik nem hadkötelesek, azok otthon maradnak és segítik közösségüket”

– mutatott rá a politikus.

Ugyanúgy folytatódik a Kőrösi és a Petőfi progam is, melyek szerte a világban élő magyar szórvány közösségek fennmaradását segítik.

További fontos nemzetpolitikai, hálózaterősítő program a Bagacsomag, a Miénk a város játék, a Megtartó szülőföld, valamint a különböző mentorprogramok.

Potápi elmondta, hogy az idei esztendőben megkeresik azokat az iskolákat akik eddig nem pályáztak, hogy megtudják, miért nem nyújtanak be pályázati anyagokat, miért veszik el az iskola igazgatói, pedagógusai a diákjaiktól annak élményét, hogy megtapasztalják, mit jelent a határon túlra utazni, mit jelentenek a hasonló korú, de más országokban élő magyar anyanyelvű kortársaikkal való kapcsolatfelvétel.

A program célja ugyanis, hogy később a szüleiket és saját gyerekeiket is rávegyék ilyen kirándulásra. 4-5 napos tanulmányi kirándulás erősíteni tud és olyan kapcsolat jöhet létre a diákok között, amilyeneket az iskolákban nem tudnak kialakítani. és olyan kapcsolat jön létre, amelyek az iskolákban nem tud kialakulni.

A Kárpát-medencei Lovas Program részeként 2023-ban 400 millió forinttal 89 lovas egyesület tevékenységét támogatták. 2024-ben is hirdetnek pályázatot lovas egyesületek támogatására. A magyar lovas nemzet, így az idei esztendőben a II. Kárpát-medencei Lovas Fórum megszervezését is tervezik. Emellett támogatják a kiemelt Kárpát-medencei sportesemények megvalósítását és folytatódik a sportakadémiák működése és fejlesztése  is.

A programok keretösszege az előző évhez képest nem változik, a kedvezményezettek körében azonban lehetnek változások, árulta el Potápi Árpád János.

A Körkép.sk kérdésére, hogy mi a magyar nemzetpolitika üzenete a Felvidékre az idei államfőválasztás és EP-választások előtt, Potápi azzal reagált, hogy „Felvidék a rossz példa”. Az államtitkár válaszát kérdésünkre külön cikkben ismertetjük.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »