Nem várt helyről kapott támogatást Szlovákia és Magyarország Ukrajnával szemben

Nem várt helyről kapott támogatást Szlovákia és Magyarország Ukrajnával szemben

Ukrajnának mérlegelnie kell az olyan lépéseinek következményeit, mint a nemrég bevezett kőolajra vonatkozó tranzittilalom bevezetése szomszédaival, vagyis Magyarországgal és Szlovákiával szemben – jelentette ki a Bloomberg hírügynökség szerint Xavier Bettel luxemburgi külügyminiszter még kedden.

Luxemburg tehát a vitában Magyarország és Szlovákia oldalára állt, és Kijevet vádolta meg az eszkalálódó viszály miatt.

Bettel lettországi látogatása során hangsúlyozta a nemzetközi sajtó előtt, hogy ha ezek a lépések más nemzetek fogyasztóit érintik, akkor „más országoknak is be kell vonni a tárgyalásokba, vagy legalábbis tájékoztatni kell őket”. 

fogalmazott Bettel. Ez azt jelenti, hogy szerinte Ukrajna feleslegesen adott okot a két Brüsszelt nem vakon követő országnak arra, hogy ellenkezzen az Ukrajnát érintő közös európai vállalások kapcsán.

Ukrajna még júniusban hozott egy döntést, amellyel ellehetetlenítette az orosz Lukoil vállalat olajtranzitját Ukrajnának keresztül. A döntés Szlovákia olajigényének 40, Magyarország olajigényének 30 százalékát kaszálta el (egyelőre). Budapest és Pozsony felszólította Brüsszelt, hogy az EU-Ukrajna társulási szerződés értelmében (amely ezekre az esetekre is jogorvoslattal szolgálhat) orvosolja a problémát, Brüsszel azonban látványos időhúzásba kezdett, így egyre valószínűbb, hogy Brüsszel a vita értelmi szerzője, Ukrajna csak a kivitelező.

Hírdetés

Robert Fico szlovák kormányfő a minap megfenyegette Ukrajnát, hogy ha nem állítják helyre az olajszállításokat, Ukrajna nem több dízelt Szlovákiától. Erre Kijev azzal reagált, hogy Szlovákiának elég aktiválni az EU-Ukrajna társulási szerződés vonatkozó passzusát a megoldáshoz.

Ezzel Kijev Brüsszelre ruházta a megoldás lehetőségét, vagy azért, mert tudja, hogy Brüsszel Ukrajnának fog kedvezni a vitában, vagy azért, mert eleve Brüsszel áll az események mögött.

Ha tovább eszkalálódik a helyzet, akkor Szlovákia és Magyarország is komoly károkat tud okozni Ukrajnának. A két országon halad keresztül Ukrajna felé az a nyugati árammennyiség, ami nélkül az ukrán energiaellátás összeomlana. Ez azonban rendkívül radikális lépés lenne – viszont Peter Pellegrini szlovák államfő már utalt erre az összefüggésre.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter kedden a közösségi oldalán vetette fel, hogy az ukrán lépések mögött akár Brüsszel politikai zsarolását is lehetne sejteni.

Szijjártó Péter: Az Európai Bizottság nem tesz semmit az Ukrajna által leállított olajszállítások ügyében

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »