Hoppá! A potenciális új német kancellár csak Moszkva beleegyezésével küldene katonákat Ukrajnába

Hoppá! A potenciális új német kancellár csak Moszkva beleegyezésével küldene katonákat Ukrajnába

A német békefenntartók Ukrajnába küldése csak akkor lehetséges, ha abba Oroszország és beleegyezik – jelentette ki Friedrich Merz német ellenzéki politikus, a CDU elnök. Merz nagy valószínűséggel Németország következő kancellárja lesz, pártja pedig szinte borítékolhatóan a február 23-i előrehozott választás befutója. Így a politikus kijelentéseinek ma kifejezetten nagy súlya van.

Annál is inkább, mert kancellárjelöltként Merz népszerűsége sokat csökkent a választási kampány megindulása óta. Ennek oka, hogy korábban túl vehemensen támogatta a német Taurus nagy hatótávolságú rakéták átadását Ukrajnának. Ez súlyos eszkalációt jelentett volna a háborúban, ám Merz ellenzékből ezt felelősség nélkül szorgalmazhatta, miközben szította vele a feszültséget Olaf Scholz kormánykoalícióján belül.

Csakhogy időközben a helyzet megváltozott, és most saját esélyeit növelendő Merznek felelősségteljesebb politikai kijelentéseket kell tennie.

Így történt, hogy Merz kijelentette,

Németország csak akkor veheti fontolóra békefenntartói Ukrajnába küldését, ha ebben konszenzusos egyetértés lesz Oroszországgal. Azt is hangsúlyozta, hogy egy ilyen missziónak „egyértelmű mandátummal kell rendelkeznie a nemzetközi jog alapján”.

Hírdetés

„Ha lesz békemegállapodás és Ukrajnának biztonsági garanciákra lesz szüksége, csak akkor tárgyalhatunk erről a lehetőségről, ha világos mandátumunk lesz erre a nemzetközi jog alapján. Én ilyen mandátumot jelenleg nem látok. És szeretném, ha ezt a mandátumot konszenzusos alapon Oroszországgal együtt és nem vele szemben kapnánk”

fogalmazott Merz.

Hozzátesszük, a jelenlegi, Olaf Scholz-féle baloldali-liberális-progresszív (és főleg, háborúpárti) német kormány nem sokkal azután omlott össze (névleg a költségvetéssel kapcsolatos vitákon), hogy Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok elnökének november 5-én.

A jelenlegi német kormány legfelsőbb vezetői elég kritikusan, lenézően és kimagyarázhatatlanul támadóan nyilatkoztak Trumpról. Mivel Németország legfontosabb stratégiai szövetségese még mindig az USA, a jelenlegi kormány a történtek után aligha lenne hasznára ennek a stratégiai kapcsolatnak.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Markus Schreiber


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »