Nem mindennapi összefogás eredménye a Szent István-szobor Érsekújvárban (VIDEÓ+FOTÓK)

Nem mindennapi összefogás eredménye a Szent István-szobor Érsekújvárban (VIDEÓ+FOTÓK)

Nem mindennapi összefogás eredménye a Szent István-szobor Érsekújvárban (VIDEÓ+FOTÓK) Száz Ildikó2024. 08. 20., k – 11:24 Érsekújvár |

Több százan vettek részt a hétfői Szent István Napon, amelynek szervezői két különleges eseménnyel tették felejthetetlenné az estet az ünneplő közösség számára. Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, Danczi József, a Csemadok helyi szervezetének elnöke, Nagy Péter, Érsekújvár alpolgármestere és Lukács János szobrászművész közösen leplezték le Szent István király bronz mellszobrát.

Hírdetés

Szent István a magyarság számára az egység szimbóluma, hangsúlyozta beszédében Danczi József, aki a Csemadok-székház előtti ünnepélyes leleplezésen elmondta, nem mindennapi összefogás eredménye a szoborállítás Érsekújvárban. A kezdeményezéshez csatlakozott a KultúrKorzó Polgári Társulás, a Pázmány Péter Gimnázium, a Czuczor Gergely Alapiskola, az Esterházy János Polgári Társulás és az érsekújvári római katolikus egyházközösség. Nagy Péter alpolgármester ünnepi beszédében kiemelte, hogy Szent István szobra akkor tölti be a funkcióját, ha nem statikus, élettelen kelléke lesz a térnek, hanem ha Czuczor Gergely papköltő szobrával együtt olyan hellyé válik a Csemadok-székház előtti tér, ahol a hagyományainkra lehet emlékezni. Azt kívánta, legyen Érsekújvár az összetartó, sikeres polgárok városa, amelyre Szent István ma is büszke lehet, mert több bennük a közös, mint ami szétválaszt.

Ďurás Márk atya és Szaszák Attila lelkész felszentelték a szobrot, áldást mondtak, majd a Csemadok-székházban megszentelték a kenyeret, amelyből minden ünneplő kapott. „Ez a mai nap jó példája annak, hogyan kell összefognunk, hogyan kell a Csemadoknak, a többi szervezetnek, minden jóérzésű magyar embernek túltennie magát azon, hogy ne azt keresse, ami szétválaszt, hanem ami összefűz. Nagyon köszönöm Danczi Józsefnek, a Csemadok helyi elnökének, a tagságnak, hogy együtt ünnepelhetünk. Ha meg akarunk maradni a saját szülőföldünkön magyarként, ezt összefogva, egymást segítve, egymást támogatva tehetjük meg. Találjuk meg egymást ne csak az ünnepnapokon, hanem a hétköznapokon is, hogy Szent István hagyatékát úgy tudjuk felvállalni, hogy az utánunk következő nemzedék is büszkén vállalja, hogy ők is meg akarják tartani a hitüket, az anyanyelvüket, a kultúrájukat és magyarként akarnak érvényesülni a szülőföldjükön” – hangsúlyozta felszólalásában Bárdos Gyula a Csemadok országos elnöke. Az ünnepi műsoron alig fért be a közönség a Csemadok-székházba. A rendezvényen részt vett Neszméri Tünde, a Csemadok országos elnökségi tagja és Mézes Rudolf, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke, jelen voltak és koszorúztak az érsekújvári intézményvezetők, városi szervezetek és a térségbeli községek képviselői. A programot a Csemadok Érsekújvári Alapszervezetének vegyes éneklőcsoportja nyitotta meg, nagy tapsot kapott a Plichta Tibor alapította gyermek néptánccsoport, mint ahogy az ifjú tehetség, Ozsvald Damián, aki gitárjátékával, Gál Noémi pedig a szavalatával tette emlékezetessé a Szent István Napot, közreműködött még Tárnok Katalin és Szolár Zsófia. Az est háziasszonya Gál Teodóra volt. Annak ellenére, hogy a korábbi próbákat vihar és jégeső szakította félbe, méltó megkoronázása volt az érsekújvári ünnepségnek az a produkció, amelynek megálmodója Stugel Tibor, a KultúrKorzó elnöke volt. Több lelkes technikus közreműködésével az esti órákban fénybe borult a Csemadok-székház. A fényjáték során történelmi eseményeket láthatott a közönség, a ház utca felőli oldalán Szent István arcképét is láthatta a közönség, miközben Havasi Balázs, Prelude – Age of Horoes szerzeménye tette teljessé a látványt. Élőben Horváth Szkokan Tímea énekét, Farkas Attil zongorajátékát, Szakácsová Krisztína táncát kísérhette figyelemmel a közönség, amely nagy tapssal köszönte meg az élményt. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »