A Magyar Természettudományi Múzeumba látogatott Dr. Gelegdorj Eregzen régész professzor, a Mongol Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének főigazgatója. Bernert Zsolt az MTM főigazgatójának megbízásából Bíró András Zsolt főigazgatói tanácsadó, antropológus kutató fogadta a mongóliai intézet vezetőjét, valamint a vele érkező forgatócsoportot és a delegációt kísérő Dr. Obrusánszky Borbálát, Magyarország mongóliai nagykövetét.
Az ünnepélyes fogadás a főbejárat előtti aulában, a nemzeti zászlók előtt történt, ahol a magyar kutató ismertette a múzeum történetét, valamint a gyűjtemény rendkívüli értékeit és a múzeum kutatói hálózatának jelentőségét a magyar, és a nemzetközi tudományos életben.
Ezt követően, a delegációt a múzeum Molekuláris Taxonómiai Laboratóriumába kísérték. A vendégeknek Dr. Neparáczki Endre genetikus, a laboratórium vezetője bemutatta a részleg technikai felszereltségét és kutatási feladatait. Az általános bemutató után a genetikus kutató és Makoldi Miklós régész megbeszélést folytatott az ázsiai hunok mongóliai kutatásának folytatásáról Prof Dr. Gelegdorj Eregzennel és Dr. Obrusánszky Borbála nagykövet asszonnyal. Kutatóink nyilatkoztak az eddigi kutatási eredményeikről egy új hun témájú mongol dokumentumfilm készítőinek a Turul, illetve az Aba dinasztia és a mai Mongólia területén feltárt ázsiai hunok temetkezéseiből származó genetikai minták kapcsolatairól, a régészeti párhuzamokról, továbbá az európai és ázsiai hunok folytonosságáról.
A mongol delegáció látogatásának második színhelye az Embertani Tár volt, ahol megtekintették a gyűjtemény hatalmas raktárának néhány részletét majd ezt követően a galéria tárgyalótermében egy antropológiai szakmai bemutatót tartottak, Bíró András Zsolt és Évinger Sándor antropológus kutatók. A gyűjtemény anyagából kiválogatott hunkori koponyák embertani jellegzetességeit mutatták be a vendégeknek, valamint azokat a magyarországi lelőhelyekről származó koponyákat is megmutatták, amelyek csontjaiból kivont DNS-minták egyértelmű genetikai kapcsolatokat mutattak a belső-ázsiai hun mintákkal. A kutatók ismertették, hogy a modern antropológiai (taxonómiai) elemzések már több mint tíz éve kimutatták a keleti hunok (hsziungnu) és a Magyarországon feltárt hun leletek egy része között fennálló egyértelmű (taxonómiai) hasonlóságot. Fontos eredmény, hogy mindezt az utóbbi évek genetikai kutatásainak eredményei is megerősítik.
Az Embertani Tár programjai után a vendégek megtekintették az állandó kiállítást, majd az Állattárban Csorba Gábor főmuzeológus számos különleges preparátumot mutatott meg a delegációnak. A látogatás végén Prof Dr. Gelegdorj Eregzen igazgató úr megköszönte a szívélyes vendéglátást, gratulált a különösen érdekes és értékes gyűjteményhez, valamint kifejezte azt a reményét, hogy a jövőben szorosan együtt tud működni a két intézmény mind a kutatások, mind pedig a kiállítások területén is.
MTM, kurultaj. hu
A Magas rangú mongol delegáció a Magyar Természettudományi Múzeumban – az együttműködés folytatódik bejegyzés először Kurultáj-én jelent meg.
Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »