Kire szavazzon a nép?

Kire szavazzon a nép?

Két megosztó, populista jelölt közül választhatnak a szavazók vasárnap Peruban, az elnökválasztás második fordulójában.

Amiben nincs különbség a két jelölt között, hogy mindketten, az országos politikában újoncnak számító Pedro Castillo és az elnöki megbízatásért harmadszor versenybe szálló Keiko Fujimori egyaránt koronavírus elleni védőoltást ígértek a kampányban mindenkinek.

Castillo és Fujimori támogatottsága közel azonos, ugyanakkor elemzők emlékeztettek arra, hogy az elnökválasztás első fordulójában egyikük sem szerzett 20 százaléknál több szavazatot, ami arra utal, hogy a perui szavazók széles rétegei elutasítják őket.

Hírdetés

A 46 éves Fujimori kongresszusi képviselő. Apja, Alberto Fujimori 1990-től tíz éven át Peru elnöke volt. Jelenleg 25 éves börtönbüntetését tölti korrupciós és más bűncselekményekért. Lánya fogadkozott, ha megválasztják, elrendeli apja szabadon engedését. Ígéretei között szerepelt 2500 amerikai dollár egyszeri juttatás azoknak a családoknak, akik elveszítették szerettüket a koronavírus-járványban. Keiko Fujimori, azt is megígérte a kampányban, hogy a bányákból, valamint az olaj- és gázkitermelésből származó adóbevételek 40 százalékát helyben, a kitermelés körzetében élő családok között fogják szétosztani.

Pedro Castillo írástudatlan földművesek gyermekeként egy falusi iskolában volt tanító az Andok hegységben. Egy pedagógussztrájk vezetőjeként lett országosan ismert. Noha úgy tűnik, visszalépett egyik fő ígéretétől, amely szerint megválasztása esetén államosítaná a gazdaság kulcsfontosságú szektorait, továbbra is kitart amellett, hogy új alkotmány kell az Alberto Fujimori elnöksége idején elfogadott jelenlegi helyett.

Peru a világ második számú rézexportőre. A bányászati szektor a hazai össztermék (GDP) csaknem 10 százalékát és a teljes kivitel 60 százalékát teszi ki.

Nikhil Sanghani, a londoni Capital Economics feltörekvő piacokkal foglalkozó közgazdásza azt írta befektetőknek pénteken, hogy a baloldali populista Castillo vasárnapi győzelme nagy valószínűséggel turbulenciát okozna a helyi pénzügyi piacokon. Ugyanakkor – mint írta – a befektetőknek Fujimori győzelme esetén sem lenne oka ünnepelni, mert nem lehet kizárni, hogy a politikus ellen impeachment eljárás indulna a korrupciós ügyei miatt.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »