Robert Fico (Smer) nagyinterjút adott a TA3 hírtelevíziónak vasárnap, amelyben a konszolidációs csomagról és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nagy port kavaró győzelmi tervéről is beszélt. Belengette a gáz árának korlátozását, amelyről az Árszabályozási Hivatal vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy átlagban 25 százalékos emelés sem zárható ki.
Konszolidációs csomag
Fico a felelősséget a mostani megszorító intézkedésekért a Matovič-, Heger- és Ódor-féle kormányokra hárította. Állítása szerint az előző garnitúrák „katasztrofális” állapotban hagyták a költségvetést, amivel az ő kormányának kell megküzdenie. Emlékeztetett, hogy Ódor 25 százalékos áfát akart (a jelenlegi kormány 23 százalékosat vezet be a jövő évtől) és el akarta törölni a 13. nyugdíjat (ezt a kormány megtartotta, viszont úgy, ahogy Ódorék is tervezték, jelentősen visszavágták a családi bónusz mértékét – a szerk.).
„A 2,7 milliárdos csomagot próbáltuk úgy összeállítani, hogy az ország minden része kivegye a részét. És ezzel még nem végeztünk. Most van 100 millió eurónyi keretünk az egészségügyi nővérek és orvosok béremelésére, és még vár ránk az energiaárak kérdése”
mondta Fico. Kiemelte:
„Senki se várja el tőle, hogy egyezzek be a gáz árának 25 százalékos emelésébe, vagy abba, hogy a távhő dráguljon meg. Ezért most forrásokat keresünk, tárgyaltunk az Európai Bizottsággal az uniós források merítéséről is”
fogalmazott. Később hozzátette, hogy az energiaárak kapcsán „kemény tárgyalások” zajlanak minden szinten.
„Helytelen lenne ölbe tett kézzel várni. Tavaly lecseréltük az Árszabályozási Hivatal vezetőjét, mert azt javasolta, hogy 100 százalékos gázáremelésre van szükség. Az ilyen drágulásokat nem fogadjuk el és mindent megteszünk azért, hogy találjunk megoldást”
mondta, részletek arról, hogy milyen gázár-korlátozások várhatók és milyen forrásokból, egyelőre nem árult el.
Az orvosokat is elővette. Az orvosok 2022-ben kiharcolt 9 százalékos béremelésének visszavágása (az új kompromisszum szerint 6 százalékra) kapcsán azzal érvelt, hogy az orvosok többsége Szlovákiában végezte tanulmányait, az állam (értsd: adófizetők) terhére.
Az egészségügyben kialakult helyzet kapcsán (az orvosok tömeges felmondásokhoz gyűjtenek aláírásokat) a felelősséget a HLAS-ra hárította, amely elmondása szerint „kizárólagos felelősséggel” tartozik az általa vezetett szaktárcákért. Elutasította azt a retorikát, hogy neki, mint kormányfőnek kéne magára vállalnia az egészségügy problémáinak megoldását. Fico szerint, az ő dolga a kormány működtetése és az, hogy biztosítsa a törvények elfogadásához a 79 képviselőt.
A műsorvezető egyik kérdésével azt firtatta, hogy az ellenzék állítása szerint a kormány nem biztosított kellő időt arra, hogy a konszolidációs csomag intézkedéseit áttárgyalják. Fico erre reagálva leszögezte, hogy „természetesen mindenkinek fáj a konszolidáció”, ami teljesen normális. Ugyanakkor felkérte az ellenzéket, hogy mondják el, ők hol spórolnák meg a GDP 4,7 százalékát.
„Az egyetlen javaslat, amit alternatívaként találtunk, az Ódor Lajos javaslata volt, a Progresívne Slovensko [EP-] képviselője, aki még ennél is magasabb DPH-ról és a 13. nyugdíj eltörléséről beszélt. (…) Ha nem vetjük ki a tranzakciós adót és a jogi személyek jövedeladóját, akkor mi marad? Akkor nem marad más hátra, mint tényleg eltörölni a 13. nyugdíjat, és még sok minden mást, és az embereken kell összeszednünk 2,7 milliárd eurót”
fogalmazott. Később hozzátette, el akarják érni, hogy minden alapélelmiszer esetében 5 százalék legyen a áfakulcs, és állítása szerint, mivel a kormány tisztában van az értékesítési lánccal (termeléstől az eladásig), ezért Fico meg van róla győződve, hogy egyes termékek áfájának 10-ről 5 százalékra történő csökkentése „jelent valamit”.
Körkép-vélemény:
Tegyük hozzá, hogy egyes élelmiszerek esetén volt már áfacsökkentés, ám azt alig érezték meg a vásárlók, mert sok esetben az adott termék ára változatlan maradt, és az áfa csökkentése csak a nagy kiskereskedelmi láncok nyereségét növelte. A korábbi tapasztalatok szerint tehát az, hogy a Fico-kormány csökkenti az áfát, nem feltétlenül jelenti azt, hogy valódi árcsökkenést fogunk látni. Ennek szavatolásához arra lenne szükség, hogy a hatóságok kötelezzék a kiskereskedelmi láncokat az árrések betartására az áracsökkentés után is – ám eddig még nem nagyon volt arra példa, hogy ilyen rendszerszintű nyomást fejtsen ki szlovák kormány a külföldi multicégekre.
Az ellenzék kapcsán Fico leszögezte, hogy lehetetlen 90 képviselőt, vagyis az ellenzéket is a konszolidációs csomag mellé állítani azzal, hogy egy szélesebb körű kompromisszum szülessen. Elmondta, hogy az ellenzék Brüsszelbe jár, hogy kiharcolja az uniós források elzárását, és elkezdték fúrni Maroš Šefčovič uniós biztos pozícióját is.
„Ez egy nagyon hamis játék. Miről beszél a Progresívne Slovensko, amikor az ő képviselőjük, Ódor Lajos 7 milliárd eurós megszorítócsomagot javasolt? És most azt állítják, hogy ők most máshogy csinálnánk…”
mondta a kormányfő.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »