Falinaptáron a felvidéki magyar népviseletek

Falinaptáron a felvidéki magyar népviseletek

Fényképészek, népművelők, néprajztudós, marketinges és számítógépes grafikus együttműködésének köszönhető a naptár, amely a szőgyéni Laczkó Gábor Craniumprint műhelyében született sógora, Győry Attila a Családi Könyvklub vezetőjének ötlete alapján. Már októberben a kezünkbe vehetjük.

Régi fényképek gyűjtőjeként Laczkó Gábor tizenkét éve kezdte a naptárak gyártását. Szlovákiában elsőként adott ki történelmi naptárakat, az adott települések régi fényképeivel, képeslapjaival. Azóta Pozsonytól Kassáig megszámlálhatatlan felkérése volt, naptáraiban bemutatott szakrális és történelmi helyeket, nemzeti értékeket, de olyan érdekességeket is, mint a kalóztörténelem a viking kortól a II. világháborúig, vagy a Felvidék várai, kastélyai, rövid leírásokkal. 

Ezenkívül vannak a modern naptárak, az adott település aktuális fényképeivel, hetes, kéthetes, asztali és fali kivitelben, amelyek még tovább változnak a naptár nyelve, és a megrendelők egyéb kívánságai szerint. Tavaly például 52 fajtát készített.  

Tíz éve adtam ki a „Régi idők mesterségei” című magyar naptáramat. A következő évben megjelent szlovákul is, erre reagálva keresett meg Vojtech Majling néprajzos Besztercebányáról azzal, neki diapozitívon több mint hatezer fényképe van a szlovák népviseletről, népszokásokról, amit száztíz falu bejárásával gyűjtött össze.

Vele hét évig dolgoztam együtt, felvételeiből számtalan tematikus naptár született. Fájt a szívem, hogy a felvidéki magyar falvak, tájegységek ritka szép viseleteiről nincsenek használható fényképeim. Győry Attila biztatott, fogjunk bele, és menni fog

Hírdetés

– mesél a népviseletes naptár gondolatának megszületéséről Laczkó Gábor. 

Ezután kapcsolatba léptek Agócs Gergely néprajztudóssal, aki szakmai tanácsokkal látta el őket, végül az erdélyi Dávid Botondot szólították meg, aki Japántól Dél-Amerikáig fotózza a népviseleteket. Laczkó Gábor azért is ragaszkodott hozzá, mert tudomására jutott, hogy a fényképész a kurtaszoknyás Bényben is járt. Sikerült is tőle kiváló minőségű fényképeket szereznie, de nemcsak Bényből, hanem Gömörből és Magyarbődről is. 

Az emberek azokat a naptárakat kedvelik, amelyek róluk szólnak. Remélem, a felvidéki népviseleteket felvonultató színes és mutatós naptár a kedvencek közé tartozik majd. Így a választások előtt az lenne a kívánságom, hogy a felvidéki magyarság is tudatosítsa, csak akkor születik meg a kívánt eredmény, ha megvan a magyarság összefogása

– hangsúlyozza beszélgetésünk végén Laczkó Gábor.  

Megjelent a MAGYAR7 38. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »