Egy új eszköz okozta a belgák vesztét Frankfurtban

Egy új eszköz okozta a belgák vesztét Frankfurtban

A frankfurti stadion körülbelül 45 ezer nézője biztos volt abban, hogy a mérkőzés 86. percében Romelu Lukaku, a belgák középcsatára kiegyenlítette góljával a szlovákok egygólos előnyét. A sajtótribünön is biztosak voltunk a visszajátszást látva is, hogy Lois Openda „megverte” a bal oldalon védőjét, Denis Vavrót, majd szabályosan centerezett az üresen maradt társnak, aki gond nélkül a kapuba lőtt. Aztán jött a fordulat.

A stadionbemondó sem sejtett semmit, közölte, hogy Belgium gólt szerzett, az állás 1-1. Ám a török játékvezetőnek, Hamit Ulul Melernek rászóltak a fülére, emiatt jelezte, várjanak a középkezdéssel, a VAR-szobában szabálytalanságot észleltek.

Hosszas vizsgálódás után világossá vált, hogy

az új eszköz, a snickométer segítségével észlelték, hogy az RB Leipzig szélsője kézzel ért a labdához.

Higgyük el neki, amit mondott: ő nem is érezte a pillanat hevében, hogy kezezett.

De mi ez az új eszköz, amelyet a futball nagy világversenyei közül most, a 2024-es Európa-bajnokságon használnak először? A korábban a krikettben már használt technológia érzékeli a hangfrekvenciákat, és segít meghatározni, hogy két tárgy, esetünkben a labda és a kar érintkezett-e egymással. A krikettben először az 1990-es években mutatták be, a néző elemezheti a visszajátszás hangját és képét annak megállapítása érdekében, hogy a labda eltalálta-e az ütőt.

VAR is killing football. Lois Openda’s „handball” was made with his hand in a completely natural position, and his barely perceptible touch did not alter the path of the ball whatsoever. Belgium robbed of a point due to pedantic bullshit, match-going fans experience ruined. pic.twitter.com/AHhSoKNt2i

Hírdetés

— Cameron Wilson 韦侃仑 (@CameronWEF) June 17, 2024

A futballvilág eléggé megosztott abban a tekintetben, hogy okkal vette-e el a török játékvezető a gólt. A bizonytalanságban talán benne van az is, hogy a FIFA nem tudja kellőképpen világossá tenni, hogy miért jár kezezés miatt szabadrúgás vagy adott esetben büntető. Openda keze a felvételek szerint érintette a labdát, de a labda inkább súrolta, a játékos nem irányította a labdát, mi több nem szerzett előnyt abból, hogy a kezét „használta”.

A leghatározottabb véleményt Chris Sutton, a BBC elemzője, korábbi angol válogatott játékos fogalmazta meg: „Nevetséges, tényleg az. Openda nem szándékosan ért kézzel a labdába. Ez durva. A Premier League-ben ezt a gólt megadták volna.”

Daarom werd de tweede Belgische gelijkmaker (terecht) afgekeurd: chip in bal detecteerde contact van Openda https://t.co/9VBw42Nvk0 pic.twitter.com/s543x9tJUg

— Nieuwsblad Sport (@nieuwsbladsport) June 17, 2024

(A nyitóképen: Lukaku és Openda ünnepli a később érvénytelenített gólt.)


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »